Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (toliau NVSC) duomenimis, Lietuvoje per visą žmogaus imunodeficito viruso (toliau ŽIV) registravimo laikotarpį (1988–2022 m.) diagnozuoti 697 įgyto imunodeficito sindromo (toliau AIDS) atvejai. Šalyje, kaip ir Europoje, ŽIV diagnozuojamas per vėlai, kai liga jau būna pažengusi. Todėl NVSC specialistai atkreipia dėmesį į galimybę pasitikrinti.
ŽIV – kas tai?
ŽIV– tai infekcija, kuri silpnina žmogaus imuninę sistemą, naikindama baltuosius kraujo kūnelius. Užsikrėtęs šiuo virusu žmogus tampa neatsparus kitoms ligoms (tuberkuliozei, vėžiui ir kt.). Paskutinė ŽIV ligos stadija – AIDS, kuri nustatoma, kai ŽIV užsikrėtusiam asmeniui diagnozuojama viena iš AIDS indikacinių ligų (Kapoši sarkoma, ŽIV išsekimo sindromas, stemplės kandidozė ir kt.). UNAIDS duomenimis, 2022 m. nuo AIDS sukeltų ligų mirė 630 tūkst. žmonių.
- ŽIV kelis metus ar net dešimtmečius gali progresuoti be jokių simptomų. Pavojinga tai, kad žmonės nejausdami jokių ligos požymių, gali šia infekcija užkrėsti kitus, patys to net nežinodami.
- Svarbu pažymėti, kad ŽIV užsikrėtę žmonės, vartojantys antiretrovirusinius vaistus neperduoda ŽIV savo seksualiniams partneriams, nes yra slopinamas viruso dauginimasis. Todėl ankstyva prieiga prie antiretrovirusinės terapijos ir parama norint toliau gydytis yra labai svarbi ne tik siekiant pagerinti ŽIV užsikrėtusių žmonių sveikatą, bet ir užkirsti kelią ŽIV plitimui.
ŽIV plitimas
Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, ES/EEE šalyse mažėja žmonių, kurie nežino, kad yra užsikrėtę ŽIV infekcija, tačiau vėlyvoji diagnozė išlieka aktuali – kas antram žmogui ŽIV infekcija nustatoma pavėluotai.
Infekcijos šaltinis yra ŽIV užsikrėtęs žmogus. ŽIV plinta lytinių santykių metu, per kraują, taip pat jį gali perduoti motina vaikui nėštumo ir gimdymo metu. Šiuo virusu neužsikrečiama kosint, čiaudint, apsikabinant, spaudžiant ranką ar dalinantis asmeniniais daiktais.
ŽIV tyrimai
Dėl ŽIV nemokamai galima pasitikrinti atlikus atrankinį greitąjį ŽIV testą nevyriausybinėse organizacijose ir žemo slenksčio paslaugų kabinetuose. Greitąjį savikontrolės testą galima įsigyti vaistinėse ir internetinėse parduotuvėse.
Siekiant mažinti nediagnozuotų ar pavėluotai nustatomų ŽIV infekcijos atvejų rodiklius, „pasitikrink pats“ paslaugos šalyse rekomenduojamos tarptautinių organizacijų. Savikontrolės testus įsigyti galima vaistinėse ir e-parduotuvėse. Greitieji ŽIV testais yra patikimi. Gavus teigiamą rezultatą, būtina kreiptis į šeimos gydytoją dėl tolesnės ŽIV ligos diagnozės patvirtinimo (ar atmetimo).
Pasitikrinti dėl ŽIV rekomenduojama:
jei kosulys tęsiasi ilgiau kaip mėnesį;
- dažnai (daugiau kaip 2 k./per metus) sergate bronchitais, plaučių, gerklės, ausų ir kitais uždegimais;
- jei karščiuojate ilgiau kaip mėnesį;
- jei viduriuojate ilgiau kaip mėnesį;
- be priežasties netekote daug svorio (daugiau kaip 10 proc.);
- jei nuolat jaučiate nuovargį ir silpnumą;
- naktimis gausiai prakaituojate;
- padidėjus kaklo, pažastų ar kirkšnies limfmazgiams;
- jei sergate lytinių organų, burnos, stemplės ar gerklės kandidoze;
- jei turite burnos ir/ar genitalijų opų, neišnykstančias ilgiau kaip 1 mėn.;
- susirgus tuberkulioze;
- turintiems daug lytinių partnerių (daugiau kaip vieną per metus);
- vartojant narkotines medžiagas, ypač švirkščiamuoju būdu.
Įstaigų, kur galima pasitikrinti dėl ŽIV, sąrašą rasite čia.
Informaciją paruošė: visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Arūnė Eismontė
Informacijos šaltinis: https://nvsc.lrv.lt/
Nuotrauka: https://www.pixabay.com