Lietuva yra endeminė erkių platinamų ligų šalis, jų platinamomis ligomis galima užsikrėsti tiek miestuose, tiek gamtoje. Patikimiausias būdas apsisaugoti nuo erkinio encefalito – pasiskiepyti. Skiepytis galima bet kuriuo metų laiku, tačiau palankiausias metas tai padaryti yra žiema, kol dar nėra prasidėjęs erkių aktyvumo laikotarpis.
Skiepijimo planas
- Įprastinė schema paprastai taikoma žiemą. Pirmą kartą skiepijantis pirmosios dvi dozės skiriamos 1–3 mėn. intervalu, trečioji dozė – praėjus 5–12 mėn. po antrosios injekcijos, priklausomai nuo vakcinos gamintojo. Vėliau imunitetą reikia stiprinti, pirmasis stiprinimas atliekamas po 3 metų.
- Pagreitinta schema rekomenduojama šiltuoju metų laikotarpiu, prasidėjus erkių aktyvumui. Antra vakcinos dozė suleidžiama praėjus 2 sav. po pirmosios, trečioji skiriama 5–12 mėn. po antrosios.
Didžiausią ir ilgiausią apsaugą suteikia trys skiepų dozės – apie 99 proc. paskiepytųjų įgyja atsparumą erkinio encefalito virusui 3–5 metams. Abu skiepijimo planai yra veiksmingi ir garantuoja tinkamą apsaugą.
Svarbu atsiminti, kad net ir pasiskiepijus, imunitetas laikui bėgant silpnėja, todėl būtina skiepytis imunitetą palaikančiomis dozėmis, kurias reikėtų gauti kas 3–5 metus, priklausomai nuo amžiaus. Jeigu pamiršote, kada paskutinį kartą skiepijotės – galite pasitikslinti per e.sveikatos portalą arba kreipdamiesi į įstaigą, kurioje skiepijotės.
Dalis asmenų gali pasiskiepyti nemokami
Nors Lietuvoje skiepai nuo erkinio encefalito yra mokami tiek vaikams, tiek suaugusiesiems, primename, kad nuo praėjusių metų rugsėjo 50–55 metų amžiaus grupei priklausantiems asmenims skiepai nuo erkinio encefalito yra nemokami. Tai taikoma ir asmenims, kurie jau yra pasiskiepiję, tačiau reikalinga sustiprinamoji dozė. Pasiskiepyti rekomenduojama ne tik visiems Lietuvos gyventojams, bet ir į šalį atvykstantiems turistams.
Daugiau informacijos apie skiepus nuo erkinio encefalito rasite čia.
![](https://www.sveikatosbiuras.lt/wp-content/uploads/2025/02/Skiepai-nuo-erkinio-encefalito-1-819x1024.png)
Informaciją paruošė: visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Edita Runelė
Informacijos šaltinis: https://nvsc.lrv.lt/
Nuotrauka: https://www.pixabay.com