Ar žinojote, kad Tarptautinėje ligų klasifikacijoje (TLK) rūkymas priskiriamas prie psichikos ir elgesio sutrikimų naudojant tabaką?
Kodėl žmonės rūko? Mokslininkų teigimu, tai stimuliuoja malonius pojūčius tam tikruose smegenų centruose, tačiau tai kas sukelia trumpalaikį malonumą yra atsakingas ir už ilgalaikes neigiamas pasekmės… Rūkant tampama priklausomu, o pajusti malonumą didėjant organizmo tolerancijai su laiku darosi vis sunkiau ir sunkiau.
Įvairių tyrimų duomenys rodo, kad nuo rūkymo sukeliamų ligų miršta apie pusė visų rūkančiųjų. Anksčiau laiko mirtis Lietuvoje dėl įvairių rūkymo sukeliamų ligų pasiglemžia daugiau nei 7.000 gyventojų.
Jeigu kiekvieną kartą prieš užtraukiant dūmą pagalvotume, kad kiekviena cigaretė yra iškeičiama į vieną gyvenimo dieną, ar priimtume tą patį sprendimą – rūkyti? Manoma, kad rūkoriai gyvena vidutiniškai 10 metų trumpiau už tuos, kurie nerūko…
Kiekviena diena yra tinkama mesti rūkyti. Neapgaudinėkime savęs, kad rūkymas padeda įveikti stresą. Stresą galite įveikti Jūs, o ne cigaretės.
Mesti rūkyti pradėkime šiandien:
- Informuokime savo artimuosius apie savo apsisprendimą;
- Išmeskime viską, kas susiję su rūkymu (cigaretes, elektronines cigaretes, pelenines…);
- Pasiruoškime, kad mūsų organizmas nesupras, kas ir kodėl šiandien kitaip ir pradės reikštis abstinencija (simptomai trunka 2-4 savaites);
- Padrąsinkime save ir paskatinkime rūkančius artimuosius geru ir valingu pavyzdžiu metant rūkyti kartu. Jei Jūs jau šiame punkte – Jūs tikrai turite kuo didžiuotis;
- Nenusiminkite net tada, jei mesti rūkyti nepavyko daug kartų – bandykite dar kartą ir šį kartą bus lengviau.