Pavasarį žmonės savo sodybose ar namuose randa nelauktų ir nemalonių svečių – graužikų, kurie per žiemą susikuria malonias sąlygas gyventi jūsų patalpose. Dažniausiai aptinkami graužikai – pelės ir žiurkės, yra užkrečiamųjų ligų sukėlėjų nešiotojos bei platintojos, galinčios formuoti gamtinius užkrečiamųjų ligų židinius. Svarbu graužikus naikinti ir tinkamai prižiūrėti pastatus bei aplinką.
Platina ligas
Graužikai gali platinti įvairias užkrečiamąsias ligas: leptospirozę, jersiniozę, pseudotuberkuliozę, hemoraginę karštinę su inkstų sindromu, tuliaremiję ir kt. Graužikai yra vienas pagrindinių erkinio encefalito, Laimo ligos, maro sukėlėjų.
Pavojus žmogui
- Graužikų platinamos ligos žmogui gali būti perduotos tiesiogiai liečiant graužikus, kontaktuojant su jų seilėmis, šlapimu, išmatomis, įkandus ar įdrėskus graužikams (jersiniozė, leptospirozė, pseudotuberkuliozė, tuliaremija ir kt.).
- Netiesiogiai graužikų platinamos ligos gali būti perduotos per erkes, blusas, uodus ir kitus nariuotakojus, kurie maitinosi infekuotų graužikų krauju ar jų išskyromis (erkinis encefalitas, Laimo liga, riketsiozė ir kt.).
Pavojingiausia liga – leptospirozė
Žmonės dažniausiai ja užsikrečia besimaudydami, gerdami ar naudodami buities reikmėms atvirų vandens telkinių vandenį, tiesioginio sąlyčio su infekuotais graužikais, jų šlapimu ar kitais kūno skysčiais metu. Beje, specialistai atkreipia dėmesį, kad šią ligą gali platinti ir naminiai gyvūnai – karvės, kiaulės, avys, šunys, katės, arkliai. Sveikas žmogus nuo sergančio žmogaus leptospiroze neužsikrečia.
- Leptospirozė prasideda staiga: iki 39–40 laipsnių pakyla temperatūra, skauda galvą, strėnas, ypač blauzdų raumenis. Kartais prasideda pykinimas, vėmimas, pilvo skausmai.
- Kai kuriems ligoniams atsiranda geltos požymių, inkstų pažeidimo bei meningito reiškinių, gali išberti.
- 5–10 proc. susirgusiųjų išsivysto sunki ligos forma, inkstų ar kepenų nepakankamumas.
Siekiant išvengti graužikų platinamų ligų, patariama:
- saugoti maisto produktus nuo galimo užteršimo graužikų ekskrementais: maisto produktus laikykite uždengtus, kad prie jų negalėtų prieiti graužikai bei kiti gyviai;
- laikyti sandariai uždarytus visus maisto gaminimo reikmenis;
- daržoves ir vaisius kruopščiai plauti tekančiu vandeniu;
- nevartoti maistui graužikų apgraužtų ar užterštų maisto produktų (vaisių, daržovių, duonos ir kt.);
- negerti vandens iš atvirų vandens telkinių, nes ramių užutėkių pakrantes mėgsta vandens žiurkės ir ondatros, kurios dažnai serga leptospiroze ir savo išmatomis bei šlapimu gali užteršti vandenį;
- nei patalpose, nei lauke nekaupti maisto atliekų, šiukšlių;
- užtaisyti pastatų pamatuose esančius plyšius ir angas;
- reguliariai pjauti žolę;
- laikytis higienos reikalavimų, dažnai plauti rankas su muilu ar dezinfekuoti jas dezinfekantais.
Profilaktinės priemonės
Graužikus būtina nuolatos ir laiku naikinti, kad užtikrintumėme gyvenamosios aplinkos, maisto produktų apsaugą ir, svarbiausia, užkirstumėme kelią užkrečiamosioms ligoms atsirasti ir plisti.
- Graužikai naikinami autorizuotais biocidiniais produktais.
- Patalpų viduje, kur negalima panaudoti biocidinių produktų, gali būti naudojami įvairūs mechaniniai, automatiniai spąstai bei kitos necheminės priemonės.
Veterinarijos vaistinėse galima įsigyti neprofesionaliam graužikų naikinimui skirtų biocidinių produktų arba mechaninių priemonių (spąstų, gaudyklių, lipnių juostų, suteptų klijais, ir kt.).
- Graužikų naikinimo paslaugą gali atlikti kenkėjų kontrolės įmonių specialistai, turintys licenciją šiai veiklai ir suteikiantys atliktų darbų garantiją. Jie parenka tinkamas chemines medžiagas, atsižvelgdami į patalpų pobūdį ir graužikų gausumą.
Informaciją paruošė: visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Arūnė Eismontė
Informacijos šaltinis: https://nvsc.lrv.lt/
Nuotrauka: https://www.pixabay.com