Spalio 24-oji Pasaulinė poliomielito diena

Specialistai paminėdami Pasaulinę poliomielito dieną (spalio 24-ąją) ragina nepamiršti veiksmingiausios šios infekcijos priemonės – skiepų. Nors Lietuva nuo 2001 m. laikoma laisva nuo poliomielito viruso šalimi, tačiau įvežtinio poliomielito rizika išlieka.

Sergamumo paplitimas

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, poliomielito atvejai registruojami Ukrainoje, Tadžikistane, Izraelyje. Endeminėmis poliomielito šalimis šiuo metu laikomos Pakistanas ir Afganistanas, tačiau poliomielito atvejų registruojama ir Afrikoje (Malavyje, Mozambike). Per paskutinius 12 mėnesių poliomielito atvejai registruoti kai kuriose šalyse, kurios jau buvo laikomos laisvomis: JAV, Jungtinėje Karalystėje, Izraelyje. Ši situacija patvirtina, kad vis dar nepakankamos skiepijimo nuo poliomielito apimtys, neapsaugo nuo šios sudėtingos ligos. Kol pasaulyje yra bent vienas poliomielito židinys, ligos virusai gali „atkeliauti“ bet kur.

Ligos eiga

Tai ūmi virusinė infekcija, tipiškais atvejais pasireiškianti dvibange ligos eiga ir ūmiu vangiu raumenų paralyžiumi.

  • Infekcijos šaltinis – tik žmogus.
  • Pagrindinis plitimo kelias – fekalinis-oralinis. Užsikrečiama per maistą, vandenį, nešvarias rankas. 
  • Didžiausią riziką sirgti turi neskiepyti nuo poliomielito vaikai iki 5 metų amžiaus.
  • Susirgus specifinių gydymo priemonių nėra, o antivirusiniai vaistai – poliomielito viruso neveikia.

Lietuvoje skiepijimų apimtys nuo poliomielito nepakankamos

Specialistai atkreipia dėmesį, kad vaikus itin svarbu laiku paskiepyti pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Jeigu vaikas nebuvo laiku paskiepytas, gydytojas gali sudaryti individualų skiepijimų planą ir „pasivyti“ Kalendoriuje numatytą skiepijimą.

NVSC duomenimis, lyginant 2020 m. ir 2021 m., skiepijimo apimtys nuo poliomielito 1 m. amžiaus grupėje sumažėjo nuo 91,35 iki 90,05 proc. Rekomenduojama, kad nuo šios ligos pasiskiepijusių asmenų dalis visuomenėje siektų ne mažiau kaip 95 proc.

Tyrimai ir skiepai nemokami

Skiepai užtikrina, kad šalyje nebūtų vietinių poliomielito susirgimo atvejų ir sukėlėjai negalėtų plisti. Siekiant, kad Lietuvoje necirkuliuotų poliomielito virusas, visoje teritorijoje vaikų skiepijimo apimtys turėtų būti ne mažesnės nei 95 proc. Nuo poliomielito skiepijami 2 mėn., 4 mėn., 6 mėn., 18 mėn. ir 6–7 metų amžiaus vaikai, o penkios šios vakcinos dozės reikalingos pakankamo imuniteto susidarymui.

  • Vaikų skiepijimai nuo poliomielito yra nemokami.
  • Laboratoriniai tyrimai poliomielito virusui nustatyti – taip pat nemokami.

Poliomielito profilaktika keliaujantiems

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, Europos Sąjungos šalyse poliomielito viruso įvežimo ir išplitimo rizika vertinama kaip labai maža, tačiau planuojantiems vykti į poliomielito endemines šalis,  rekomenduojama:

  • anksčiau skiepytiems keliautojams sustiprinti imunitetą viena poliomielito vakcinos doze;
  • turėti tarptautinį skiepijimų pažymėjimą, kuriame būtų įrašas apie atliktą poliomielito skiepą;
  • jei ruošiamasi keliauti su kūdikiais ir vaikais, šie turėtų būti paskiepyti pagal Lietuvos respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių.
Facebook
Twitter
LinkedIn