Šiaurietiškasis ėjimas nėra sudėtinga fizinio aktyvumo veikla, tačiau technika – reikalaujanti papildomų žinių.
Jei dirbate protinį darbą prie rašomojo stalo, dažnai dalyvaujate posėdžiuose, paskaitose ar seminaruose, laisvalaikiu sėdite namie ant patogaus fotelio ar sofos ir į darbą vykstate automobiliu, dėl labai mažo fizinio aktyvumo kyla grėsmė Jūsų sveikatai, todėl net ir trumpi kasdieniai pasivaikščiojimai yra būtini. Moksliniu tyrimu nustatyta, kad po 10 min. aktyvaus (greito) pasivaikščiojimo suintensyvėja raumenų veikla ir kraujotaka, o tai sumažina net trijų valandų sėdėjimo padarytą žalingą poveikį kojų arterijoms. Jei ilgai pasyviai sėdite darbe, rekomenduojama daryti bent trumpas pertraukas: apeikite aplink pastatą, pasivaikščiokite parke ar kitur, sparčiu žingsniu paėjėkite bent vieną transporto stotelę. Verta pasivaikščioti su šiaurietiškomis lazdomis, tai suteikia galimybę ne tik mėgautis gamtos vaizdais, kvėpuoti grynu oru, bet ir padeda koreguoti laikyseną, sudeginama daugiau kalorijų nei įprastai einant, sustiprinami kojų ir rankų raumenys.
Šiaurietiškasis ėjimas nėra sudėtinga fizinio aktyvumo veikla, tačiau technika – reikalaujanti papildomų žinių.
Šiaurietiškasis ėjimas – kas tai?
Šiaurietiškasis ėjimas (Nordic Pole Walking) yra vidutinio intensyvumo mankšta, naudojant specialiai šiam ėjimui sukurtas lazdas. Lazdos yra reikalingos tam, kad mankštintųsi ne tik apatinės kūno dalys, kaip įprasta vaikščiojant, bet ir viršutinės. Nors ši mankštos forma atsirado Suomijoje, vis daugiau žmonių pasaulyje renkasi šiaurietiškąjį ėjimą dėl savo paprastumo ir teigiamo poveikio sveikatai.
Kaip taisyklingai praktikuoti ėjimą?
Prieš pradedant mankštą, visų svarbiausia yra tinkamai pasirinkti lazdas ir nustatyti jų aukštį. Renkantis šiaurietiškojo ėjimo lazdas, aukštį galima apskaičiuoti pagal paprastą formulę: ūgį centimetrais padauginti iš 0,68. Gautas skaičius bus tinkamas lazdos aukštis. Lazdų ilgiai yra suskirstyti kas 5 centimetrus, todėl gautą rezultatą reikia apvalinti. Taip pat reikia nepamiršti nustatyti lazdų ilgio pagal rekomenduojamą nykščio taisyklę – laikant lazdą, alkūnė turi būti sulenkta beveik 90°. Užfiksavus reikiamą stulpelių ilgį ir perstūmus diržus per riešus, galima pradėti ėjimą įprastu vaikščiojimo ritmu.
Lazdų parinkimas čia
Pratimai su lazdomis čia
Šiaurietiškojo ėjimo nauda:
- dirba apie 90 proc. viso kūno raumenų;
- sudeginama daugiau nei 400 kcal per valandą, 40 proc. daugiau nei vaikštant paprastai;
- lavinama viršutinė rankų ir užpakalinė pečių juostos dalis bei krūtinės raumenys;
- sumažinama apkrova kelių sąnariams;
- padeda formuoti taisyklingą laikyseną bei stiprina stuburą ir nugaros raumenis;
- nereikalauja fizinio pasiruošimo, todėl tinka visiems.
Žinomo kineziterapeuto bei pirmojo sertifikuoto instruktoriaus Lietuvoje Valdo Tautkaus parengta knyga „Šiaurietiškasis ėjimas kiekvienam“ atskleidžia tikrąsias šiaurietiškojo ėjimo galimybes bei jo poveikį sveikatai. Knygoje taip pat rasite įvairių naudingų patarimų, specialių pratimų su lazdomis ir, žinoma, pagrindinius šiaurietiškojo ėjimo technikos žingsnius. Knygos „Šiaurietiškasis ėjimas kiekvienam“ misija – priminti vieną svarbiausių gyvenime tiesų, kad… REIKIA EITI!
Informaciją paruošė: visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Alina Bocman
Pagrindinė nuotrauka: https://www.freepik.com/