Pasaulinė pasiutligės diena

Pasaulinės pasiutligės dienos proga, minimos rugsėjo 28-ąją, norime priminti, kad vienintelis būdas apsisaugoti nuo šios mirtinos ligos – skiepai. Nors Lietuvoje paskutinis mirties nuo pasiutligės atvejis užfiksuotas dar 2007 metais (tuomet žmogus susirgo keliaudamas po Indiją, kai jį įkando nepažįstamas šuo), medikai kasmet fiksuoja tūkstančius žmonių, kurie kreipiasi dėl gyvūnų padarytų sužalojimų – tiek laukinių, tiek naminių.

Ši virusinė liga yra paplitusi tam tikruose pasaulio regionuose, todėl svarbu apie ją žinoti keliaujant. Pasiutligė pasitaiko daugiau nei 150 šalių ir teritorijų, kasmet nusinešdama dešimtis tūkstančių gyvybių, daugiausiai Azijoje ir Afrikoje. Tad keliaujant į šiuos regionus, rizika užsikrėsti išlieka didelė.

Pasiutligė

Pasiutligė yra ūmi virusinė infekcija, pažeidžianti žmonių ir gyvūnų centrinę nervų sistemą. Jei nebus taikomos profilaktikos priemonės, liga beveik visada baigiasi mirtimi.

Žmogus gali užsikrėsti pasiutlige, kai jį įkanda, įdreskia ar apseilėja sergantis gyvūnas, ir virusas per seiles patenka į žaizdą. Ypač didelė rizika susirgti yra tada, kai gyvūnas kanda į galvą. Mažesnė tikimybė užsikrėsti atsiranda, kai sergančio gyvūno seilės patenka ant odos įbrėžimų ar gleivinių. Pasiutligės virusas ilgai neišlieka gyvybingas aplinkoje, todėl užsikrėsti per objektus beveik neįmanoma.

Pasiutligės simptomai

Pasiutligės inkubacinis laikotarpis svyruoja nuo 12 dienų iki kelių mėnesių, priklausomai nuo to, kur virusas pateko į organizmą (jei arčiau galvos, inkubacija trumpesnė), bei nuo užkrato kiekio ir imuninės sistemos būklės.

Pradiniai ligos simptomai yra panašūs į gripo: karščiavimas, galvos skausmas, didelis nuovargis. Šis etapas gali trukti apie savaitę. Skiriamos dvi tipiškos pasiutligės formos: klasikinė, pasižyminti vandens baime, baime dėl oro judėjimo ir gerklų spazmais, bei paralyžinė, kuri sukelia progresuojantį raumenų silpnumą ir smegenų pažeidimus. Po šios neurologinės stadijos, kuri gali trukti savaitę, seka koma ir mirtis.

Kol kas nėra veiksmingo pasiutligės gydymo, todėl įkandus ar įdreskus gyvūnui, būtina skubiai kreiptis į gydymo įstaigą.

Vienintelis būdas išvengti ligos ir mirties – imunoprofilaktika. Po kontakto su galimai sergančiu gyvūnu skiriamos penkios vakcinos dozės, kurios suleidžiamos 0, 3, 7, 14 ir 28 dienomis. Priklausomai nuo sužalojimo sunkumo, gali būti skiriamas ir pasiutligės imunoglobulinas kartu su vakcina.

Pirmoji pagalba – nespecifinė profilaktikos priemonė

Labai svarbu nedelsiant suteikti pirmąją pagalbą – kruopščiai plauti žaizdas muilu ar kitu plovikliu su vandeniu, jei buvo kontaktas su gyvūnu, kuris galimai serga pasiutlige. Šis veiksmas turėtų būti atliekamas kuo greičiau, kruopščiai plaunant žaizdą bent 15 minučių, kad būtų sumažinta infekcijos rizika.

Informaciją paruošė: visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Brigita Abartytė

Informacijos šaltinis: www.nvsc.lrv.lt

Nuotrauka: https://www.pixabay.com

Facebook
Twitter
LinkedIn