Kiekvienais metais liepos 28-ąją minima Pasaulinė hepatitų diena, skirta informuoti visuomenę apie virusinius hepatitus, t. y. kepenų uždegimą, galintį sukelti sunkią kepenų ligą ir kepenų ląstelių vėžį. Pasaulio medikų tikslas – iki 2030 m. eliminuoti hepatitus kaip grėsmę visuomenės sveikatai.
Pasaulio sveikatos organizacija (toliau – PSO), minint Pasaulinę hepatito dieną, išskiria svarbiausias prevencines hepatitų priemones:
- Visi naujagimiai turi būti paskiepyti nuo hepatito B iš karto gimę ir vėliau gauti dar bent dvi papildomas vakcinos dozes. Tokiu būdu siekiama užkirsti kelią hepatito B infekcijai tarp naujagimių.
- Visos nėščiosios turėtų būti reguliariai tikrinamos dėl hepatito B, ŽIV ir sifilio, o prireikus gydomos. Tokios priemonės leistų sustabdyti hepatito B viruso perdavimą iš motinos vaikui.
- Hepatito prevencijos, diagnostikos ir gydymo paslaugos turėtų būti prieinamos kiekvienam, įskaitant vartojančius švirkščiamuosius narkotikus, įkalinimo įstaigose esančius asmenis, migrantus ir kitus aukštos rizikos užsikrėsti asmenis. O tai reiškia, kad neturėtų būti užmirštas nei vienas.
- Laiku diagnozavus bei gydant virusinius hepatitus, galima išvengti kepenų vėžio ir kitų sunkių kepenų ligų, todėl svarbu plėsti hepatitų diagnostikos ir gydymo prieinamumą.
- Hepatitų prevencijos ir gydymo paslaugos, pvz., kūdikių imunizacija, žalos mažinimo paslaugos ir lėtinio hepatito B gydymas, yra pagrindinės ir būtinos.
Hepatitai – tai antroji mirties nuo infekcinių ligų priežastis po tuberkuliozės. Jais pasaulyje užsikrėtę beveik devynis kartus daugiau žmonių nei ŽIV infekcija.
- PSO duomenimis, dažniausiai lėtinius hepatitus sukelia hepatito B ir C virusai. Lėtiniai B ir C hepatitai yra dažniausi kepenų cirozės, kepenų vėžio ir su jais susijusių mirčių priežastis.
- Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje kas 30 sekundžių miršta žmogus nuo su hepatitu susijusių ligų. Virusiniais hepatitais B ir C pasaulyje yra užsikrėtę 325 milijonai žmonių.
- Kasmet nuo hepatitų miršta 1,3 mln. žmonių.
PSO ragina bendradarbiauti ir bendromis pastangomis pasiekti ateitį be hepatitų bei įveikti hepatitus, kaip visuomenės sveikatos grėsmę, iki 2030 metų.
Pasaulinėje hepatito strategijoje, kuriai pritarė visos PSO valstybės narės, nuo 2016 m. iki 2030 m. siekiama 90 proc. sumažinti naujų hepatito infekcijos atvejų bei 65 proc. sumažinti mirčių skaičių.