Glaudus ryšys tarp žmonių ir augintinių gerina tiek psichinę, tiek fizinę sveikatą, tačiau tuo pačiu gali lemti ir infekcinių bei parazitinių ligų pasireiškimą. Specialistai primena, kad nuo toksokarozės – gyvūnų parazitinių kirmėlių arba jų lervų sukeliamos ligos – saugo tinkama profilaktika.
Užsikrėtimų statistika
Kasmet užregistruojama po kelias dešimtis gyvūnų askaridžių sukeliamos infekcijos – toksokarozės atvejų. Per penkis šių metų mėnesius (sausio–gegužės mėn.) ši liga buvo nustatyta 25 asmenims, iš jų 18 nepilnamečių. Vasarą vaikai namų teritorijose ar paplūdimyje daugiau laiko praleidžia žaisdami su smėliu, kuriose gali būti šunų ir kačių išmatų, todėl didėja tikimybė užsikrėsti šia pavojinga liga. Kaip užsikrečiama toksokaroze, kokie ligos simptomai ir kaip nuo jos apsisaugoti, skaitykite pranešime.
Ligos plitimo būdai
Toksokoros (Toxocara canis) yra apvaliosios kirmėlės, kurių pagrindiniai platintojai yra šunys ir katės. Gyvūnai, užsikrėtę toksokaromis, savo išmatomis, kuriose yra kirmėlių kiaušinėlių, užteršia aplinką.
- Žmogus toksokaroze užsikrečia subrendusiems kirmėlių kiaušinėliams per burną patekus į virškinimo traktą.
- Dažniausiai užsikrečiama nuo nešvarių, žemėtų rankų, pavyzdžiui, vaikai gali užsikrėsti žaisdami smėlio dėžėse, žaliosiose vejose, kuriose yra šunų ir kačių išmatų, valgydami neplautas uogas, vaisius bei daržoves.
- Žmogus tiesiogiai nuo gyvūno užsikrėsti negali, nes toksokarų kiaušinėliai iš šuns ar katės žarnyno pakliuvę į aplinką būtinai turi pereiti vystymosi dirvožemyje etapą, kad subręstų, tačiau augintiniai gali pernešti subrendusius toksokarų kiaušinėlius, kurie patenka ant jų kailio ar liežuvio.
Žmogus nuo žmogaus šia infekcija neužsikrečia.
- Dažniausiai toksokaroze užsikrečia ir serga vaikai nuo 4 iki 14 metų. Maži vaikai dažnai neturi tinkamų higienos įpročių, todėl rizika jiems susirgti šia liga yra kur kas didesnė.
- Užsikrėsti galima visus metus, tačiau didžiausia tikimybė – vasaros-rudens mėnesiais, kada susikaupia didžiausias subrendusių kiaušinėlių kiekis ir žmonių kontaktas su dirvožemiu yra daug dažnesnis.
Ligos simptomai
Patekęs į žmogaus virškinamąjį traktą, žarnyne kirmino kiaušinio apvalkalėlis ištirpsta, lerva išsilaisvina ir įsiskverbia į žarnos gleivinę, toliau patenka į kraują, kuris nuneša lervas į kepenis, širdį, plaučius, inkstus, kasą, akis ir kitus organus.
- Šiai ligai būdinga sunki, ilgai trunkanti ir nuolat pasikartojanti eiga.
- Gali būti pasikartojantis karščiavimas, nemalonūs pojūčiai pilve, taip pat vėmimas ir pykinimas, padidėjusios kepenys, sausas kosulys, odos pažeidimai, regos sutrikimai, bendras silpnumas, apetito stoka.
Profilaktikos priemonės
Specialistai pabrėžia, kad toksokarozė ypatingai susijusi su žmonių elgesiu ir higienos įgūdžiais – svarbu laikytis higienos taisyklių.
- Grįžus po darbo darže, sode, pažaidus su šunimis ar katėmis, taip pat prieš valgį, būtina tekančiu vandeniu su muilu nusiplauti rankas.
- Patariama nežaisti su svetimomis katėmis, šunimis, ypač valkataujančiais gyvūnais.
- Nevalgyti neplautų vaisių, daržovių, uogų. Geriausia prieš vartojant jas reiktų nuplauti švariu vandeniu ir nuplikyti.
- Iškylaujant gamtoje, maistą būtina laikyti sandariai uždarytuose induose, nes musės ir kiti vabzdžiai gali ant savo kojyčių pernešti ir užteršti produktus parazitų kiaušinėliais.
- Taip pat svarbu tinkamai prižiūrėti savo augintinius: pasirūpinkite jų švara, neleiskite smėlio dėžėse ar žaidimų aikštelėse tuštintis, vedžiokite juos tam skirtose vietose, surinkite ekskrementus į maišelius ir išmeskite į specialius konteinerius, gydykite juos reguliariai nuo kirminų.
- Tinkamas dėmesys turi būti skiriamas ir smėlio dėžėms – jas rekomenduojama įrengti saulėtose vietose, kai jos nenaudojamos, – uždengti, nepamiršti kasmet pakeisti smėlį bei nuolat jį perkasti.
Informaciją paruošė: visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Arūnė Eismontė
Informacijos šaltinis: nvsc.lrv.lt
Nuotrauka: https://www.freepik.com/