Kasmet birželio 7-ąją minima Pasaulinė maisto saugos diena. Pasaulio sveikatos organizacija šią dieną dėmesį skiria ligoms, plintančioms per maistą. Būtent per maistą plintančiomis ligomis visame pasaulyje kasmet suserga 1 iš 10 žmonių.
Kaip žinia, ligų, plintančių per maistą, padeda išvengti, jei tinkamai laikomasi maisto saugos reikalavimų, apie tai esame kalbėję anksčiau, nuoroda čia. Šiandien atsakome į dažniausiai kylančius klausimus, susijusius su maisto sauga. Pasitikrinkite!
- Ar galima vien tik iš maisto kvapo ir išvaizdos nuspręsti, kad maistas yra saugus vartoti?
Ne.
Dauguma mikroorganizmų, galinčių sukelti nepageidaujamus simptomus ar ligą, nepakeičia maisto kvapo ar išvaizdos, todėl būtų klaidinga manyti, kad jei maisto produkto išvaizda ir kvapas nepakito, jį galima saugiai vartoti. Svarbu, jog maisto produktas būtų laikomas tinkamomis sąlygomis ir, jei tai yra būtina, tinkamai terminiu būdu apdorotas.
- Ar saugu atšildyti šaldytą maistą kambario temperatūroje?
Ne.
Šaldytus produktus geriausia atitirpinti šaldytuve, tai užtrunka nemažai laiko, todėl vertėtų gaminamus patiekalus planuoti iš anksto. Šiek tiek greitesnis būdas – atitirpinimas šaltame vandenyje, tiesa, produktas turėtų būti sandarioje pakuotėje. Atitirpinant produktus kambario temperatūroje, produktas netenka daugiau savo sulčių ir mikroorganizmai dauginasi daug sparčiau.
- Ar indų šluostės gali platinti pavojingas bakterijas?
Taip.
Indų šluostėse ir kempinėse kaupiasi įvairiausi mikroorganizmai, tarp jų gali būti ir sveikatai pavojingų. Tad svarbu jas reguliariai keisti arba dezinfekuoti.
- Ar galiu susirgti nuo maisto, kurį valgiau prieš 3 dienas?
Taip.
Kai kurių pavojingų mikroorganizmų inkubacinis periodas užtrunka ilgiau nei kelias valandas ar dienas, kol pasirodo pirmieji simptomai.
- Ar ekologiškus vaisius ir daržoves reikia nuplauti?
Taip.
Visi produktai, įskaitant ekologiškus, turi būti nuplauti švariu vandeniu, kad būtų pašalinti fiziniai teršalai ir sumažėtų kenksmingų mikroorganizmų ar cheminių medžiagų rizika.