Mankšta dirbantiems su kompiuteriu

Dažnai darbo vietoje, jaučiami maudžiantys nugaros skausmai, jausmas, tarsi tirptų kaklas ir kiti nemalonūs simptomai. Ilgą laiką praleidžiant sėdėjimo arba stovėjimo  padėtyje stuburas patiria didžiausią krūvį, pablogėja stuburo diskų aprūpinimas reikalingomis medžiagomis. „Sumedėję” kaklo raumenys užspaudžia svarbiausias kraujagysles, tiekiančias kraują į galvos smegenis. Štai kodėl kyla galvos skausmai, galva svaigsta, greičiau pavargstama, pablogėja dėmesio koncentracija. 

Klaipėdos miesto  visuomenės sveikatos biuro specialistai primena, kad nepertraukiamai dirbti prie kompiuterio galima ne daugiau kaip valandą. Vaikams ir suaugusiems prie kompiuterio patartina praleisti ne ilgiau kaip 45-60 min., po kurių rekomenduojama padaryti 10-15 min. pertrauką. Mokyklinio amžiaus vaikams per dieną prie kompiuterio galima praleisti ne ilgiau kaip 2-3 val. Svarbu stebėti, kokius neigiamus sveikatos negalavimus jaučiate ilgą laiką dirbant prie kompiuterio. Atsižvelgiant į šiuos sutrikimus galima atlikti specialius pratimus tiesiog sėdint darbo/mokymosi vietoje.

Kokius pratimus atlikti? Per pertrauką rekomenduojama atlikti atpalaiduojamuosius pratimus akims, rankoms, kojoms, rankoms, kaklui ir nugarai.

Kam reikalingi pratimai pertraukų metu? Jie ne tik padeda atsipalaiduoti, bet ir pagerina „dirbančių“ raumenų, sausgyslių ir sąnarių kraujo apytaką. Mankšta taip pat mažina nuovargį, raumenų, nervų ir psichikos įtampą, padeda atgauti darbingumą.

PRATIMAI VIRŠUTINEI KŪNO DALIAI

Kaklo pratimai:

  1. Galvą lėtai pasukti į vieną pusę, keletą sekundžių palaikyti. Tada pasukti į kitą pusę. Pratimą kartoti 10 kartų.
  2. Lėtai pakelkite pečius aukštyn. Keletą sekundžių palaikius ir grįžti į pradinę padėtį. Pratimą kartoti 10 kartų.

Rankų pratimai:

  1. Ištiesti rankas priešais save. Lėtai sugniaužti kumščius ir vėl lėtai ištiesti pirštus. Pakartoti 10–20 kartų.
  2. Pirštus išskėsti į šalis, tarsi norint juos pailginti. Keletą sekundžių palaikyti ir atpalaiduoti. Pakartoti keletą kartų.
  3. Pratimas daromas sėdint. Rankos nuleistos žemyn, prie šonų. Skaičiuojant iki penkių rankos ir plaštakos švelniai purtomos. Kartojama 3 kartus.

Nugaros pratimai:

  1. Stovint rankos uždedams ant liemens ir lėtai lenkiamasi atgal, kol pajuntamas tempimas liemenyje. Jis neturi sukelti skausmo. Pasilenkus pabūnama 3 sekundes. Kartojama 10 kartų.
  2. Uždėjus rankas ant pakaušio atsilošiama taip, kad stuburas būtų prispaustas 2.prie viršutinės kėdės atkaltės dalies. Atsilošiama ir pasilenkiama į priekį 3–4 kartus.

Video nuorodos, kurioje pademonstruoti pratimai darbo vietoje viršutinei kūno daliai: https://www.youtube.com/watch?v=CnTy8nIBxas&feature=emb_title

Informaciją paruošė: visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Alina Boc

Nuotrauka: https://www.pixabay.com

Facebook
Twitter
LinkedIn