Maisto švaistymo mažinimas mūsų rankose

Rugsėjo 29d. minima Tarptautinė informuotumo apie maisto švaistymą diena. Minint šią dieną siekiama atkreipti žmonių dėmesį į be reikalo švaistomo maisto problemą ne tik ekonomikos ir aplinkosaugos srityje, bet ir etikos srityje. Tai nėra tik vietinė problema, pasekmės juntamos visame pasaulyje.

Maisto atliekų susidaro visuose maisto tiekimo grandinėse: ūkiuose, tvarkant ir transportuojant, gamyboje, prekybos centruose, namuose. Visi žmonės, be išimties, gali prisidėti prie maisto švaistymo mažinimo savo namuose. Būtent namų ūkiuose iššvaistoma apie 50% viso išmetamo maisto.

Pagrindinė priežastis, kodėl namų ūkiuose susidaro tokie dideli švaistomo maisto kiekiai – per didelis maisto kiekis pagaminimas, parduotuvėse perkama daugiau negu, kad iš tikrųjų reikia.

Mažinant išmetamo maisto kiekius namų ūkyje svarbus pirkinių planavimas. Prieš eidami į parduotuvę visų pirma patikrinkite spinteles ir šaldytuvą. Peržiūrėkite produktus, kuriuos jau turite, įvertinkite jų, tinkamumą vartoti terminą ir tada susidarykite reikiamų produktų sąrašą. Taip pat į parduotuvę neikite alkani. Dažnai, tokiu būdu nukrypstama nuo pirkinių sąrašo.

Svarbu ir tinkamai suprasti ant maisto produktų nurodytą galiojimo terminą. Naudojami du teiginiai: „Geriausia iki…“ ir „Tinkama vartoti iki…“. Jų reikšmė skiriasi. „Geriausia iki…“ reiškia, kad produktą rekomenduojama suvartoti iki nurodytos datos, tačiau produktą galima vartoti ir praėjus nurodytam terminui, pavojaus sveikatai toks produktas nekelia. Svarbu įvertinti ar produktas buvo laikomas tinkamomis sąlygomis ir ar nepakito tam produktui būdingos savybės: spalva, kvapas, išvaizda. „Tinkama vartoti iki…“ žymima ant produktų, kurie yra trumpo galiojimo, tokių produktų, po termino pabaigos iš ties nerekomenduojama vartoti – galimas pavojus sveikatai.

Straipsnį parengė: Mitybos specialistė Ieva Bukauskaitė

Nuotrauka: https://www.freepik.com/

Informacijos šaltiniai:

https://www.europarl.europa.eu/news/lt/headlines/society/20170505STO73528/maisto-svaistymas-skaiciai-faktai-ir-parlamento-siulymai-kaip-ji-sumazinti

http://www.eufusions.org/phocadownload/Publications/Estimates%20of%20European%20food%20waste%20levels.pdf

Skaityti daugiau: Maisto švaistymo mažinimas mūsų rankose
Facebook
Twitter
LinkedIn