Futbolas vaikščiojant – tai mažojo futbolo versija, kuri sugalvota ir reglamentuota kaip atskira žaidimo rūšis siekiant įtraukti į žaidimą senjorus. Kiek daugiau prieš dešimtmetį, 2011 m. vasarą, Anglijos futbolo klubas „Chesterfield“ pakvietė 50 metų ir vyresnius žmones dalyvauti Futbolo vaikščiojant (Walking football) programoje. Nuo to laiko žaidimas po truputį išplito visoje Jungtinėje Karalystėje, susibūrė šimtai komandų, įsikūrė šio žaidimo asociacija. Prieš trejus metus sukurta ir tarptautinė Futbolo vaikščiojant federacija, kuri turi 15 narių ir siekia 2022 metais surengti pasaulio čempionatą.
Įkvėpta kolegų iš Anglijos, Čekijos, Škotijos, Portugalijos patirties, Lietuvos futbolo federacijos (LFF) narė – Masinio futbolo asociacija nusprendė, kad Lietuvoje šią žaidimo rūšį taip pat reikėtų pristatyti visuomenei. Pirmasis futbolo vaikščiojant pristatymo etapas – parengtos žaidimo taisyklės lietuvių kalba. Su jomis galima susipažinti parsisiuntus žaidimo taisykles arba peržiūrėjus vaizdo klipą. Tolimesniuose asociacijos planuose – skatinti šį žaidimą išbandyti praktikoje ir surengti varžybas.
Savivaldybių visuomenės sveikatos biurai, stiprinantys visuomenės sveikatą bendruomenėse, taip pat susidomėjo šia Lietuvoje nauja fizinio aktyvumo rūšimi ir daugelis jų jau išbandė žaidimą praktiškai, pakvietę gyventojus į atviras pamokas. Kaip teigia Lietuvos masinio futbolo asociacijos vadybininkas, treneris Martynas Karpavičius, labiausiai šiuo žaidimu domisi Lietuvos visuomenės sveikatos biurų specialistai, aktyviai dalyvaudami žaidimo pristatymo seminaruose. Asociacijos atstovas džiaugiasi, kad nuolatos sulaukia sveikatos biurų kvietimų atvykti į skirtingus Lietuvos miestus ir pristatyti šią futbolo rūšį. Aktyvus susidomėjimas rodo, kad futbolas vaikščiojant žengia pirmą tvirtą žingsnį Lietuvoje būtent sveikatos biurų specialistų dėka, kurie yra aktyvūs ir priima naujus iššūkius su užsidegimu.
Jam antrina ir Savivaldybių visuomenės sveikatos biurų asociacijos pirmininkė ir Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro vadovė dr. Jūratė Grubliauskienė: „Sveikatos biurai nuolatos ieško naujų ir kiekvienai tikslinei grupei patrauklių sveikatos stiprinimo formų. Ne išimtis ir senjorai bei jų fizinio aktyvumo skatinimas. Sužinoję apie galimybę į vykdomų sveikatinimo veiklų sąrašą įsitraukti ir futbolą vaikščiojant, dauguma biurų net nesuabejoję suteikė galimybes specialistams susipažinti su šiuo žaidimu ir pristatyti naują fizinio aktyvumo formą gyventojams.“ J. Grubliauskienė taip pat džiaugiasi, kad Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras yra viena iš tų susidomėjusių sveikatinimo paslaugas teikiančių įstaigų, kuri futbolą vaikščiojant aktyviai pristatinėja gyventojams jau nuo šių metų pavasario: „Pirma mintis, kuri kilo sužinojus apie šią fizinio aktyvumo formą – o kaip galima žaisti futbolą vaikštant, ne bėgant? Pasirodo, smagumas tas, jog jį gali žaisti kiekvienas, bet kokio amžiaus ir fizinio pajėgumo. Negana to, ugdomos įvairios ne tik fizinės, bet ir psichinės savybės: dėmesio koncentravimas, susikaupimas, kantrybė. Tikime, jog ši nauja fizinio aktyvumo forma ras savo vietą gausiame sveikatinimo paslaugų Klaipėdoje sąraše“.
Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro fizinio aktyvumo specialistė Alina Bocman, koordinuojanti ir uostamiestyje populiarinanti futbolą vaikščiojant, neslepia džiaugsmo dėl vis gausėjančio senjorų būrio futbolo pamokose, kuriose sulaukiama ir itin garbaus amžiaus senjorų. Pavyzdžiui, paskutinį kartą vykusioje pamokoje dalyvavo 86 metų klaipėdietė, parodydama, jog amžius būti fiziškai aktyviam – ne trukdis. Viena iš žaidimo dalyvių, 81 metų Valerija, paklausta, kas paskatino išbandyti šią fizinio aktyvumo rūšį ir kokiais įspūdžiais galėtų pasidalinti, neslėpė gerų emocijų. Senjorė, lankanti įvairias Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro veiklas, iš trenerės sužinojusi, jog bus galimybė išbandyti futbolą vaikščiojant, liko suintriguota ir nedvejodama atvyko į praktinę pamoką. Moteris juokavo, jog žaisti buvo truputį neįprasta, taip ir norėjosi pasileisti bėgte palei kamuolį, bet taisyklės yra taisyklės, bei žada treniruotes lankyti toliau, o ir draugus paskatinti prisijungti. Fizinio aktyvumo specialistė A. Bocman dar pastebi, kad šis žaidimas senjorams suteikia ne tik galimybę pajudėti bendraminčių apsuptyje, bet ir geras emocijas bei stiprėjančius socialinius ryšius. Dargi žaidimas nereikalauja specialaus fizinio pasirengimo, neleidžia didesnio kontakto, taip sumažindamas tikimybę patirti traumą, tačiau skatina judėti, bendradarbiauti komandoje ir išlaiko pagrindinius futbolo elementus. Specialistės teigimu, reikia laiko, kad futbolas vaikščiojant įgautų dar didesnį vyresnės kartos susidomėjimą, todėl stengiamasi ne tik daug kalbėti apie šio žaidimo naudą sveikatai, bet ir parūpinti puikias sąlygas žaidimui – šiltuoju metų laiku treniruotės vyksta gryname ore tam pritaikytose aikštelėse, o šaltuoju periodu persikeliama į uždaras patalpas, kuriose taip pat patogu smagiai ir aktyviai praleisti laiką.
Mintimis apie žaidimo pristatymą dalijasi ir Palangos miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimo veiklas, Gileta Petrošiūtė, papasakodama, jog nors žaidimas labiau orientuotas į senjorus, Palangos visuomenės sveikatos biuro specialistai nepabūgo su juo supažindinti ir jaunimo. Pirmas toks pristatymas vyko 7–12 metų amžiaus vaikų stovykloje ir, nors paprastai vaikai yra sunkiai nustygstantys vietoje, tačiau žaisti futbolą vaikščiojant jiems puikiai pavyko ir labai patiko. Kadangi Palanga yra turtinga aktyvių senjorų, sveikatos biuro specialistai netolimoje ateityje planuoja šią veiklą pratęsti būtent vyresnio amžiaus žmonėms.
Atsižvelgiant į tarptautinę gerąją praktiką ir naudą sveikatai, belieka tikėtis, kad mažojo futbolo versija netruks prigyti Lietuvoje ir įsitvirtins kaip populiari ir itin gyventojų mėgstama žaidimo forma. Jeigu susidomėjote šia fizinio aktyvumo rūšimi ir norėtumėte ją išbandyti praktiškai, kviečiame kreiptis į savo savivaldybės visuomenės sveikatos biurą ir sužinoti apie galimybes.
Kelmės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro archyvo nuotraukos
Palangos miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro archyvo nuotraukos
Prienų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro archyvo nuotraukos
Šakių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro archyvo nuotraukos
Utenos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro archyvo nuotraukos
Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro archyvo nuotraukos
Informaciją parengė: visuomenės sveikatos specialistė, atsakinga už viešuosius ryšius,
Gintarė Baštunova