Visoje Europoje lapkričio 21–28 d. vyksta Europos testavimo savaitės akcijos. Tyrimus atliekančios įstaigos ir organizacijos yra kviečiamos susivienyti. Siekiama padidinti visuomenės informuotumą apie ankstyvo virusinių hepatitų, ŽIV ir kitų lytiškai plintančių infekcijų (LPI) ištyrimo svarbą.
Praėjusiais metais šioje iniciatyvoje dalyvavo daugiau nei 650 organizacijų iš 51 šalies. Šiemet taip pat tikimasi visų bendrų pastangų, kurios padės išplėsti ištyrimo galimybes ir paskleis visuomenei žinią, kad ankstyvas šių ligų diagnozavimas padeda sėkmingai taikyti gydymą ir išsaugoti sveikatą.
Pasitikrinti dėl ŽIV, virusinių hepatitų B ir C bei LPI rekomenduojama:
- asmenims, turėjusiems lytinių santykių su užsikrėtusiuoju ŽIV ar kitomis LPI;
- asmenims, turintiems vieną ir daugiau atsitiktinių lytinių partnerių;
- asmenims, teikiantiems seksualines paslaugas už atlygį;
- vyrams, turintiems lytinių santykių su vyrais;
- narkotines ir psichotropines medžiagas vartojusiems ir vartojantiems asmenims;
- nėščiosioms;
Hepatito C, ŽIV ir LPI tyrimų galimybės:
- Dėl hepatito C ir ŽIV pasitikrinti galima greitaisiais savikontrolės testais. Savikontrolės testus įsigyti galima vaistinėse ir e-parduotuvėse. Greituoju testu gavus teigiamą rezultatą, būtina šį rezultatą patvirtinti kitu tyrimo metodu, todėl reikia nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją. Patvirtinamieji tyrimai atliekami tik sveikatos priežiūros įstaigos laboratorijoje.
- Dėl ŽIV nemokamai galima pasitikrinti atlikus atrankinį greitąjį ŽIV testą nevyriausybinėse organizacijose, žemo slenksčio paslaugų kabinetuose ir laboratorinį kraujo tyrimą sveikatos priežiūros įstaigoje.
Ne jaunesni kaip 16 metų pacientai turi teisę į anonimines sveikatos priežiūros paslaugas dėl ŽIV ir kitų LPI – tokios paslaugos gali būti teikiamos neatskleidžiant asmens tapatybės. Už anonimines sveikatos priežiūros paslaugas pacientas moka pats.
Įstaigų, kur galima pasitikrinti dėl ŽIV, sąrašą rasite čia.
Įstaigų sąrašą, kur galima pasitikrinti dėl ŽIV, hepatitų ir LPI rasite čia.