Gripo, ŪVKTI ir COVID-19 statistika Klaipėdoje

 Balandžio 22–28 d. (17-ąją savaitę) bendras sergamumo gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga rodiklis padidėjo ir siekė 1026,5 atvejo 100 tūkst. gyventojų, balandžio 15–21 d. (16-ąją savaitę) jis buvo 937,2 atvejo 100 tūkst. gyventojų. Praėjusią savaitę sergančiųjų gripu ir COVID-19 liga skaičius sumažėjo, o ŪVKTI – padidėjo.

Sergamumo statistika:

  • Klaipėdos apskrityje sergamumas padidėjo, praėjusią savaitę siekė 969,8 atvejų 100 tūkst. gyventojų, o balandžio (15-21 d.) 903,7 100 tūkst. gyventojų.
  • Mažiausias sergamumo rodiklis užfiksuotas Utenos apskrityje, didžiausias – Vilniaus apskrityje.
  • Epideminį sergamumo lygį, t. y. 1500 atvejų 100 tūkst. gyventojų ribą peržengė Kazlų Rūdos savivaldybė (1686,8 atvejo 100 tūkst. gyventojų).
  • Į ligonines paguldytų asmenų skaičius išliko panašus – 5 asmenys. Intensyvios terapijos skyriuose buvo gydomas vienas vyresnis nei 65 m. amžiaus asmuo. Ankstesnę savaitę į ligonines dėl gripo buvo paguldyti 6 asmenys.

Primename, kad priimant sprendimą dėl epidemijos paskelbimo, būtina atsižvelgti ir į papildomus kriterijus, pavyzdžiui, hospitalizacijos, reanimacijos ir intensyvios terapijos lovų užimtumą dėl gripo ir (ar) COVID-19 ligos. Specialistai bendradarbiauja su savivaldybių atstovais, kurių duomenimis, kol kas situacija tiek ugdymo įstaigose, tiek asmens sveikatos priežiūros įstaigose (ASPĮ) yra įprasta.

Paskelbus epidemiją savivaldybėje ar šalies lygiu, būtų taikomos šios priemonės:

  • Sustiprinamos infekcijų kontrolės priemonės ASPĮ ir socialinės globos įstaigose:
    • medicininių kaukių ar respiratorių dėvėjimas reglamentuojamas įstaigos vadovo nustatyta tvarka;
    • pacientų ar gyventojų srautų atskyrimas (sergančiųjų gripu, COVID-19 liga ir ŪVKTI nuo kitų pacientų / gyventojų);
    • asmens sveikatos priežiūros paslaugų sergantiesiems gripu ar COVID-19 liga teikimo namuose organizavimas; 
    • įstaigos vidaus tvarka ribojamas pacientų / gyventojų lankymas ar nustatomas privalomas kaukių dėvėjimas lankant pacientus ar gyventojus; 
    • rekomenduojamas kaukių dėvėjimas bendrose įstaigos patalpose visiems įstaigoje esantiems asmenims.
  • Gali būti taikomas laikinas masinių renginių ribojimas (renginių atšaukimas ar žiūrovų skaičiaus ribojimas).
  • Gali būti taikomas laikinas ugdymo įstaigų veiklos ribojimas, skelbiant infekcijų plitimą ribojantį režimą (IPRR) (kai ugdymas nebeorganizuojamas kontaktiniu būdu). Yra nustatyti  kriterijai ir galimybė skelbti  IPRR tiek atskiros klasės, tiek srauto, tiek visos įstaigos lygiu, vertinant situaciją individualiai.
  • Rekomenduojamos papildomos infekcijų kontrolės priemones (rankų higiena, vėdinimas, patalpų valymas drėgnu būdu,  srautų valdymas, kaukių dėvėjimas uždarose patalpose ir pan.).

Primename, kad Lietuvos apskričių ir kiekvieno jų rajono sergamumo rodiklius galima rasti ČIA.

​​Plaktas „Tu peršalai? Ar tau gripas?“ čia. 

Sergamumo gripu ir ŪVKTI duomenys apskrityse:

Kiekvienos savivaldybės sergamumo rodiklius galima rasti NVSC interneto svetainėje adresu https://nvsc.lrv.lt/lt/uzkreciamuju-ligu-valdymas/uzkreciamosios-ligos/gripas-1/sergamumo-duomenys.

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis, 16-ąją šių metų savaitę ŪVKTI simptomus turintiems pacientams iš viso buvo paimti tik 3 ėminiai, iš kurių nebuvo išskirtas nė vienas virusas.

Europos respiracinių virusų priežiūros tinklo (ERVISS) duomenimis, nuo 4-tos savaitės Europos Sąjungos ir Europos ekonominės erdvės lygmeniu sergamumas kvėpavimo takų infekcijomis mažėja. Šalys ir toliau praneša apie nevienodą geografinį sergamumo paplitimą, tai rodo, kad gripo aktyvumas šalių lygmeniu skiriasi. 16-ąją savaitę B tipo gripo virusas sudarė 83 % visų Europos Sąjungos ir Europos ekonominės erdvės lygmeniu aptiktų gripo virusų. Keturias savaites iš eilės B tipo gripo viruso buvo aptikta daugiau nei A tipo gripo viruso.

Informacijos šaltinis: https://erviss.org/

Prevencija

Primename, kad saugantis gripo patariama:

  • Dažnai plauti rankas (mažiausiai 20-40 sekundžių) bei naudoti rankų dezinfekciją.
  • Laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo, panaudotas servetėles išmesti.
  • Drėgnu būdu valyti  ir vėdinti patalpas, neliesti galimai užkrėstų paviršių.
  • Vengti žmonių susibūrimų ir sergančių žmonių.
  • Neplautomis rankomis neliesti veido srities.
  • Susirgus kreiptis į gydymo įstaigą ir likti namuose.
  • Ne mažiau svarbu pasirinkti šiam metų laikui tinkamus drabužius ir avalynę, valgyti daugiau vaisių ir daržovių.
  • Nuolat stiprinti savo sveikatą – grūdintis, laikytis sveikos mitybos, fizinio aktyvumo rekomendacijų ir pan.

Efektyviausia priemonė

Skiepai – efektyviausia priemonė nuo gripo, pneumokokinės infekcijos ar COVID-19. Šį sezoną rekomenduojama nuo abiejų ligų pasiskiepyti vieno vizito pas gydytoją metu. Ypač rekomenduojama skiepytis rizikos grupių asmenims. COVID-19 ir gripo rizikos grupės yra tos pačios:

  • 65 m. ir vyresni asmenys;
  • nėščiosios;
  • asmenys, gyvenantys socialinės globos ir slaugos įstaigose;
  • asmenys, sergantys lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ligomis, lėtinėmis ligomis susijusiomis su imuniniais mechanizmais, piktybiniais navikais;
  • sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai.

2024 m. vasario 5 d. duomenimis, nuo rugsėjo mėn. sezoninio gripo vakcina pasiskiepijo 215 714 asmenų. Nuo spalio 5 d. COVID-19 vakcina pasiskiepijo 53 097 asmenys.

Daugiau informacijos: https://osp.stat.gov.lt/skiepu-svieslente

Kaip užsiregistruoti skiepijimui?

Nors pasiskiepyti nuo gripo ir COVID-19 galima viso sezono metu, tačiau specialistai rekomenduoja nedelsti ir nuo šių ligų pasiskiepyti iki sergamumo pakilimo (kuris įprastai būna  gruodžio–vasario mėn.).

Užsiregistruoti skiepams galima keliais būdais:

Jeigu įstaiga, prie kurios esate prisirašęs, neturi COVID-19 vakcinos, galima registruotis bet kurioje kitoje įstaigoje, kuri jos turi. Gydymo įstaigų, kurios turi COVID-19 vakcinų, sąrašas

Primename, kad nemokamai COVID-19 vakcina gali skiepytis visi 6 mėn. ir vyresni asmenys, kurie yra drausti privalomuoju sveikatos draudimu. Sezoninio gripo vakcina nemokamai skiepijami tik rizikos grupėms priklausantys gyventojai.

Daugiau informacijos apie COVID-19 ir gripą rasite čia.

Informaciją paruošė: visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Brigita Abartytė

Informacijos šaltinis: https://nvsc.lrv.lt/

Nuotrauka: https://www.pixabay.com

Facebook
Twitter
LinkedIn