Kasmet balandžio 11-ąją minima Pasaulinė sergančiųjų Parkinsono liga diena. Šią dieną ypatingas dėmesys skiriamas informacijos apie šią ligą sklaidai visuomenėje.
Tai liga, kuri pažeidžia smegenų nervines ląsteles, kurios kontroliuoja judesius. Ši liga progresuoja palaipsniui, o tai reiškia, kad simptomai atsiranda pamažu. Liga pavadinta Jameso Parkinsono vardu, gydytojo, kuris pirmą kartą aprašė Parkinsono ligos simptomus 1817 m. Parkinsonas yra centrinės nervų sistemos liga, kurią sukelia dopaminą gaminančių ląstelių sumažėjimas smegenyse. Tačiau tiksliai neaišku, kodėl dopaminą gaminančios ląstelės sumažėja. Tyrimai rodo, kad genetiniai ir aplinkos veiksniai turi įtakos ligos atsiradimui. Tačiau nėra iki galo aišku, kodėl vieni žmonės suserga šia liga, o kiti ne.
Pasaulyje šia liga serga apie 10 milijonų žmonių – tai yra mažiau nei vienas procentas visų gyventojų. Dauguma Parkinsono liga sergančių žmonių yra vyresni nei 60 metų, vyrai serga šiek tiek dažniau nei moterys. Kiekvienas, sergantis Parkinsono liga, turi skirtingus simptomus, tačiau dažniausiai pasireiškiantys yra drebulys, raumenų rigidiškumas. Daugelis Parkinsono liga sergančių žmonių taip pat patiria kitų su judėjimu nesusijusių problemų, pvz., skausmą, nerimą ir depresiją.
Sergantiems Parkinsono liga žmonėms tampa sunkiau atlikti kasdienes užduotis, pasirūpinti savimi. Ši liga nėra visiškai išgydoma, tačiau galima reikšmingai pagerinti sergančiųjų gyvenimo kokybę. Gydymo tipai yra trys: medikamentinis, chirurginis ir nemedikamentinis. Siekiant šiuos sutrikimus sumažinti ar pašalinti, būtina kasdienė mankšta, fizinis aktyvumas, reabilitacija, visavertė subalansuota mityba. Rekomenduojama tinkamai maitintis ir vartoti pakankamai skysčių.
Labai svarbus fizinis aktyvumas – jis, kaip ir tinkama mityba, gali palengvinti ligos simptomus, ypač pratimai, skirti pusiausvyrai gerinti, kurie sustiprina kojų ir klubų raumenis. Pusiausvyros treniruotės padeda sumažinti kritimų riziką. Reiktų pradėti nuo trumpų treniruočių, pavyzdžiui, nuo pratimų su kamuoliuku, įvairių pratimų plaštakoms ir pirštams, taip pat tinka plaukimas, vaikščiojimas, joga. Svarbu nepersistengti, pasirinkti tinkamą ir saugų būdą mankštintis.
Visais atvejais labai svarbu susitaikyti ir susidraugauti su liga. Šį laikotarpį padeda įveikti optimizmas, artimųjų palaikymas, informacijos paieška ir bendravimas su likimo draugais.
Informaciją paruošė socialinio recepto koordinatorė Agnė Lubytė
Informacijos šaltiniai: https://www.parkinsonseurope.org/;
https://www.vlmedicina.lt/lt/parkinsono-liga-kaip-ja-atpazinti-ir-kaip-gyventi-su-ja;