Valgymo sutrikimai nėštumo metu

Valgymo sutrikimų temos yra ganėtinai aktualios jauname amžiuje. Ši sritis taip pat uoliai tyrinėjama mokslininkų, daugėja informacijos apie retesnius, tačiau vyraujančius valgymo sutrikimus.

Su šia problema gali susidurti bet kas, tačiau straipsniuose ir pasisakymuose labiausiai atkreipiamas dėmesį į jaunus žmones, nes būtent šiame amžiuje valgymo sutrikimai dažniausi. Tačiau labai retai yra kalbama apie moterų valgymo sutrikimus nėštumo metu.

Valgymo sutrikimai nėštumo metu

Nėštumo metu, augant vaisiui, keičiasi ir moters kūno formos, todėl atsiranda baimė priaugti kūno svorio. Šis laikotarpis ypač įtemptas tampa moterims, kurios jau prieš pastodamos turėjo valgymo sutrikimų. Net jei sutrikimų simptomai mažėja, jos gali justi didesnį susirūpinimą dėl formų ir svorio pokyčių.

Labai dažnai stengiamasi kaip įmanoma geriau paslėpti šią problemą, nes bijoma kitų žmonių nuomonės ir jaučiama gėda. Taip pat besilaukiančios moterys, suprasdamos keliamą žalą savo vaisiui, gali justi stipresnius neigiamus jausmus, kurie persipina su kalte.

Vienas iš labiausiai pasitaikančių bruožų, kuris gali byloti apie valgymo sutrikimus, yra nepakankamas svorio augimas nėštumo metu. Tačiau valgymo sutrikimus gali išduoti ir kiti požymiai:

  • nuolatinė baimė priaugti svorio,
  • vengimas valgyti ir nerimas,
  • susirūpinimas dėl savo kūno formų,
  • dažna fizinio aktyvumo veikla,
  • nepaprastai didelis suvartojamo maisto kiekis,
  • nenormalus elektrolitų kiekis.

Nėštumo įtaka valgymo sutrikimams

Kiekviena moteris yra skirtinga, valgymo sutrikimai taip pat skiriasi savo specifika, bruožais ir eiga, todėl natūralu, kad nėštumas valgymo sutrikimus gali paveikti savitai. Kai kurioms moterims apskritai valgymo sutrikimas gali pasireikšti pirmą kartą nėštumo metu.

Atrodo, kad nėštumas yra didesnis persivalgymo sutrikimo rizikos laikotarpis – galbūt kai kurios griežtesnio mitybos režimo besilaikančios moterys nėštumą vertina kaip laikotarpį, per kurį leidžiama neriboti suvalgomo maisto kiekio. Kai kurioms moterims, kurios pastoja, anksčiau buvę valgymo sutrikimai išlieka ir nėštumo metu. Dar kitoms moterims nėštumas gali paaštrinti valgymo sutrikimą arba sukelti ligos atkrytį.

Kai kada valgymo sutrikimų simptomai, atvirkščiai, gali sumažėti nėštumo metu – žinojimas, kad maitina kitą žmogų savo įsčiose, gali paskatinti tinkamai maitintis ir slopinti kitokį žalingą elgesį, pvz., valymąsi vėmimo ar medikamentiniu būdu ar per dažną mankštinimąsi, kurio metu sueikvojamas per didelis energijos kiekis.

Kai kurios bulimija sergančios moterys nėštumo metu gali visiškai nustoti persivalgyti ir apsivalyti. Tačiau jei valgymo sutrikimai nėštumo metu išlieka, svarbu nekaltinti savęs – visi žmonės yra skirtingi.

Valgymo sutrikimai po gimdymo

Nėštumas gali įvairiai paveikti valgymo sutrikimų eigą, taip pat tai gali keistis ir po gimdymo. Jei nėštumo metu valgymo sutrikimų simptomai sumažėja, pagimdžius vienoms moterims simptomai toliau silpnėja, o kitoms sugrįžta.

Laikotarpis po gimdymo kelia didelę riziką valgymo sutrikimų simptomams pasikartoti ar paūmėti, ypač toms, kurių nėštumo metu simptomai sumažėjo. Moterys patiria didžiulį spaudimą grįžti į savo kūną ir svorį, buvusį prieš nėštumą. Šis spaudimas gali būti ypač varginantis būtent toms moterims, kurios turi valgymo sutrikimų.

Kol kas nėra specifinio gydymo moterims, kurios turi valgymo sutrikimų nėštumo metu, tačiau svarbu suprasti, jog valgymo sutrikimų mes patys nepasirenkame, tai yra liga, dėl kurios svarbu kreiptis pagalbos į specialistus.

Facebook
Twitter
LinkedIn