Valgymo sutrikimai – jautri tema, kuri paliečia patį sergantįjį, jo artimuosius bei kitus aplinkinius. Dažnai žmonės žino tik keletą valgymo sutrikimų, pvz., nervinę anoreksiją, nervinę bulimiją ar persivalgymo sindromą. Tačiau valgymo sutrikimų yra daugiau. Kiek ankstėliau rašėme apie ortoreksiją, o dabar supažindinsime su bigoreksija.
Bigoreksija arba dar kitaip – kūno dismorfinis sutrikimas, kurio metu kyla minčių, jog asmens kūnas yra per mažas arba nepakankamai raumeningas. Mokslininkai, medicinos srities specialistai iki šiol nesutaria, ar bigoreksija turėtų būti priskirta tiesiog kūno dismorfiniam sutrikimui, ar ji turi daugiau bendro su valgymo sutrikimais ir priklausomybe.
Bigoreksijai būdingas elgesys:
- Nuolatinis lankymasis sporto salėje bei dažnas mankštinimasis.
- Kasdienis savo kūno apžiūrinėjimas veidrodyje.
- Griežtos baltyminės dietos laikymasis.
- Asmens nepasitenkinimas savo kūnu, kuris sukelia prislėgtą nuotaiką ar pyktį.
- Įvairių maisto papildų sportuojantiems ir stereoidų vartojimas.
- Kartais netgi galimos mintys apie savižudybę.
Daugelis bigoreksijos simptomų gali būti gana normalūs bei įprasti. Tačiau perdėtas savo kūno spaudimas, siekiant kūno rengybos tikslų, kurie laikui bėgant gali pasirodyti nepasiekiami, gali turėti neigiamos įtakos asmens sveikatai.
Šis sutrikimas gali pasireikšti tiek vyrams, tiek moterims, tam gali turėti įtakos ir mūsų vaikystės išgyvenimai, pvz., patyčios, ypač išvaizdos atžvilgiu. Šia liga taip pat dažniau gali sirgti kultūrizmu arba imtynėmis bei kitomis panašiomis sporto šakomis užsiimantys žmonės.
Žmonėms, turintiems bigoreksijos sutrikimą, patariama kreiptis profesionalios pagalbos į sveikatos priežiūros specialistus, apsilankyti psichologo konsultacijose.
Tačiau yra keletas dalykų, kuriuos asmuo gali pradėti keisti pats, siekdamas susitvarkyti su šiuo sutrikimu:
- Bent 30 minučių per dieną sumažinti sportinę veiklą.
- Nutraukti steroidų ar įvairių maisto papildų sportuojantiems vartojimą.
- Ištrinti iš savo įrenginių programėles, kurios skaičiuoja suvalgyto maisto koloražą arba jose yra pateikti sportui skirti pratimai.
Gyvenant su bigoreskijos sutrikimu, svarbu atrasti būdus, kaip jį įveikti:
- Susirasti bendraminčių, kurie galbūt turi tokį patį sutrikimą, tarpusavyje dalytis išgyvenimais.
- Pradėti domėtis bei praktikuoti meditaciją ar gilaus kvėpavimo pratimus.
- Keisti savo įpročius ir daugiau aktyvaus laiko praleisti lauke, o ne sporto salėje.
- Fiksuoti savo savijautą sąsiuvinyje.
- Atrasti dalykus, kurie neigiamai gali paveikti savijautą. Galbūt yra asmuo, kuris nuolatos aptarinėja Jūsų išvaizdą, arba žiūrite filmus, kuriuose pernelyg pabrėžiamas atletiškumas.
Negydoma bigoreksija gali sukelti piktnaudžiavimą steroidais, o tai lemia agresyvų elgesį, onkologinius susirgimus, širdies veiklos sutrikimus, pykinimą ir vėmimą, moterims – nereguliarų menstruacinį ciklą, vyrams – sėklidžių susitraukimus ir (ar) impotenciją. Taip pat nesigydant, neieškant pagalbos didėja depresijos rizika arba net kyla minčių apie savižudybę, formuojasi netvarkingi mitybos įpročiai.
Esant šiam ar kitam valgymo sutrikimui, siūlome kreiptis papildomos pagalbos ir pasinaudoti veikiančia valgymo sutrikimų linija. Šia paslauga gali naudotis ir artimieji, kurių aplinkoje yra asmuo, turintis valgymo sutrikimų.
Valgymo sutrikimų linija veikia antradieniais 18.00–22.00 val.
Registracija pokalbiui: vslinija@vpnamai.lt.
Telefono numeriai: 8 631 22 777, 8 631 55 777.