Ar teko girdėti apie ortoreksija?

Valgymo sutrikimai – tai psichikos liga, pasireiškianti mitybos įpročių ar su mitybos įpročiais susijusios elgsenos sutrikimais. Tiksli priežastis, kodėl pasireiškia valgymo sutrikimai, nėra žinoma – tam įtakos turi daugybė veiksnių: genetika, elgesys, aplinka, jausmai, išgyvenimai. Tai itin sunki būklė, nes žmogus pradeda jaustis svetimas tiek savame kūne, tiek savo mintyse.

Dauguma žino tokius valgymo sutrikimus kaip nervinė anoreksija, nervinė bulimija ar pasikartojantys persivalgymo epizodai, tačiau vis dažniau iš specialistų išgirstamas naujas terminas – „ortoreksija“.

Kas tai?

Ši liga prasideda tarsi nekaltai – žmonės tiesiog nori būti sveikesni, tad pradeda keisti savo mitybą. Ortoreksija – tai perdėtas sveikos mitybos arba pasirinktos mitybos krypties laikymasis, kuris gali trikdyti asmeninį gyvenimą. Asmenys, kenčiantys nuo šio sutrikimo, dažniausiai galvoja tik apie maistą, jo kokybę, jų galvoje egzistuoja sveikų ir nesveikų produktų sąrašas, kurio jie griežtai laikosi, neleisdami sau nuo jo nė kiek nukrypti. Maistas nebeteikia džiaugsmo, atsiranda taisyklės – ką galima valgyti, o ko ne. Kaip ir nervine anoreksija sergantys žmonės, jie retai kada valgo kavinėse, restoranuose, vietose, kuriose neįmanoma kontroliuoti maisto ar žinoti patiekalo sudėties. Dėl šios priežasties dažnai nukenčia ortoreksija sergančių žmonių socialinis gyvenimas, jie gali jaustis vieniši.

Kodėl taip nutinka?

Pastebima, kad ortoreksija dažniausiai serga tos asmenų grupės, kurių gyvenimo būdas ar veikla reikalauja tikslumo, nuolatinio tikslo siekimo arba kurios yra tiesiogiai susijusios su mityba ar sveikata. Sportininkai visada užsibrėžia siekti aukščiausių rezultatų, todėl jie itin domisi sveika mityba ir jos laikosi. Gydytojai ar medicinos darbuotojai dažnai susiduria su asmenimis, kurie kenčia nuo lėtinių neinfekcinių ligų, tokių kaip širdies ir kraujagyslių ligos, cukrinis diabetas, atsirandančių dėl netaisyklingos gyvensenos įpročių, todėl jie nori to išvengti. Dietologai ir mitybos specialistai dažnai konsultuoja ar kalba apie sveiką mitybą ir tai yra didelė jų gyvenimo dalis. Ortoreksija gali susirgti kiekvienas, kurio mintys pernelyg daug sukasi apie sveiką mitybą – būtent šioms asmenų grupėms kyla didesnė rizika.

Ką daryti?

Norint laikytis sveikos mitybos pirmiausia reikia nepamiršti meilės sau. Labai dažnai pastebima, kad asmenys, kurie pradeda keisti savo mitybą, ima save graužti, nuolat jaučiasi kalti dėl nukrypimo nuo plano. Taip pamažu pranyksta motyvacija toliau siekti pokyčių. Nieko blogo nenutiks, jeigu per dieną suvalgysite vieną kitą saldainį ar sausainį, svarbiausia – nepersivalgyti, o jeigu ir suvalgėte per daug, geriausia vengti saldėsių ar užkandžių kitą dieną.

Labai svarbu suprasti, kad visiems pokyčiams reikia laiko, todėl turite būti kantrūs. Dažnai žmonės ima keisti mitybą, sportuoti ir tikisi rezultato iš karto, tačiau šie pokyčiai turi tapti įpročiais, kasdienybės dalimi, kad galiausiai duotų rezultatų. Visa turi teikti džiaugsmą, o jeigu taip nėra, vertėtų susimąstyti, ko trūksta ir kaip šie pokyčiai turėtų būti įgyvendinami.

Pagalvokite, kodėl imatės pokyčių. Dauguma siekia įsisprausti į mažesnio dydžio drabužius, tačiau sveika mityba ir fizinis aktyvumas pirmiausia svarbūs jūsų sveikatai, bendrai savijautai, kad galėtumėte išvengti lėtinių neinfekcinių ligų ir pagerėtų gyvenimo kokybė.

Įsiklausykite į save.

Facebook
Twitter
LinkedIn