Tu per stora…

Tu negražus…

Mažiau valgyk…

Pasižiūrėk kaip tu atrodai…

Gal geriau pasportuok…

Artimųjų, draugų, o gal net visai nepažįstamų žmonių tokie komentarai, apie išvaizdą, gali sukelti nesaugumo jausmą visam gyvenimui bei suformuoti sunkiai įveikiamus įsitikinimus.  Atliktų tyrimų duomenys rodo, kad jų pasekmės gali būti labai žalingos – neigiamas artimųjų požiūris ir žeminančios pastabos apie per didelį ar per mažą kūno svorį, siejamos su psichikos sveikatos problemomis ir valgymo sutrikimais.

Valgymo sutrikimai – tai psichiatrinių sutrikimų grupę, apibrėžta ryškiai sutrikusios mitybos distresą keliančiomis mintimis apie valgymą, išvaizdą ir svorį. Valgymo sutrikimais serga apie 9 proc. žmonių. Dažniausi valgymo sutrikimai – nervinė anoreksija, nervinė bulimija, priepuolinio persivalgymo sutrikimas.

Nervinė anoreksija

Tai valgymo sutrikimas, kuriuo sirgdamas žmogus sąmoningai sumažina ir palaiko neįprastai mažą kūno svorį. Tokie asmenys mažina maisto racioną, porcijas, neretai būna itin fiziškai aktyvūs (siekia deginti kalorijas), neadekvačiai vertina savo išvaizdą ir svorį, pasireiškia baimė priaugti svorio. Save veidrodyje visada mato per storą.

Dažniausiai anoreksija pasireiškia paauglėms merginoms ir jaunoms moterims, tačiau šia liga gali susirgti visi ir bet kokio amžiaus. Tai liga, turinti didžiausią mirtingumo riziką iš visų psichikos sutrikimų.

Nervinė bulimija

Bulimijai yra būdingi pasikartojantys persivalgymo epizodai ir juos lydintis kompensacinis elgesys (vėmimas, laisvinamųjų vaistų vartojimas, badavimas, intensyvaus sportavimas ir pan.).

Bulimija turi panašumų į anoreksija, tačiau vienas didelis skirtumas tarp jų – bulimijos metu asmuo badauja, bandydamas numesti svorį, jaučia stresą dėl to, ir iš to kyla persivalgymo priepuoliai. Ko pasėkoje, jaučia didelę gėdą, sumažėjusią savivertę, kaltės jausmą bei pasišlykštėjimą savimi.  Bandant sumažinti minėtus jausmus, asmuo eina išsivemti, vartoja laisvinamuosius vaistus ir pan.

Priepuolinio persivalgymo sutrikimas

Jam būdingi dažni, kompulsyvūs, nekontroliuojami persivalgymo epizodai. Prarandamas kontrolės ir saiko jausmas. Asmuo gali suvartoti labai didelį kiekį maisto per vieną kartą, net jeigu jis yra nealkanas.

Gan dažnai pasitaiko, kad valgant bandoma slopinti stiprias ir nemalonias emocijas, stresą, tačiau persivalgymai lemia gėdą, kaltę, pykti ir panieką sau. Tačiau, priešingai nei sergant bulimija, po persivalgymo skrandžio turinys nėra šalinamas.

Informaciją parengė: JPSPP koordinatorė Laura Butkevičienė

Facebook
Twitter
LinkedIn