Stereotipai – kai visai socialiniai grupei žmonių priskiriame tam tikras savybes ir pagal tas savybes juos vertiname.
Tikrai bent kartą visiems yra tekę girdėti tokius pasakymus, kaip „Moteris yra bloga vairuotoja“, „Vyrai negali verkti“ arba tiesiog tai „nemoteriška“, o tai „nevyriška“. Mūsų visuomenėje vieni ar kiti garsūs stereotipiniai pasakymai tampa įprasta kasdienybės dalimi apie kurią ne visada susimąstome, o dar rečiau suprantame, kaip tai paveikia kiekvieną iš mūsų.
Stereotipai pradeda formuotis dar ankstyvojoje vaikystėje. Vaikų aplinkoje yra daugybę žinučių, kurios skiriasi atsižvelgiant į lytį. Žinutės gaunamos iš įvairių pasakų, žaislų industrijos, televizijos ir filmų bei vaizduoja stereotipinius berniukų ir mergaičių interesus. Dažnai vaikų amžiuje žaislai yra kuriami pagal lytį, jeigu tai skirta mergaitėms tai dominuoja rožinė ar violetinė spalva, berniukams – raudona, juoda, mėlyna ir pan. Vaikai su stereotipais susiduria ir namuose. Nuo kūdikystės laikotarpio tėvai pripildo mergaičių ir berniukų kambarius lyčių stereotipiniais daiktais: berniukų kambariuose paprastai vyrauja įvairi sporto įranga, transporto priemonės bei mėlyna spalva, o mergaičių kambariuose paprastai būna lėlės, papuošalai bei rožinė spalva. Taip pat tėvai dažnai yra linkę pirkti žaislus atsižvelgiant į vaikų lytį ir dažnai neatsižvelgia į norus dėl kitokių lyčiai neįprastų žaislų įsigijimo. Yra daugybę tyrimų, kuriuose aptariami vaikų lyčių stereotipai, tačiau mažiau žinoma apie veiksmingas strategijas, kaip reiktų kovoti su ankstyvaisiais stereotipiniais įsitikinimais. Nepaisant to, svarbu mažinti vaikų stereotipus, nes toks šališkumas gali suvaržyti vaikų domėjimąsi kitais dalykais ir tokiu būdu gauti daugiau įvairių patirčių. Pavyzdžiui, žaidimas su kaladėlėmis, kuris stereotipiškai yra siejamas su berniukais, suteikia galimybę plėsti vaiko erdvinį mąstymą bei įgūdžius, o žaidimas su lėlėmis, kuris siejamas su mergaitėmis, leidžia ugdyti socialinius ir emocinius įgūdžius. Taigi, dėl vyraujančių stereotipų vaikai gali praleisti galimybę lavinti svarbius įgūdžius.
Lyčių stereotipai kursto du žalingus padarinius:
1. Patyčias ir priekabiavimą lyties atžvilgiu. Veikiami stereotipų dažnai menkiname kitokius ar kitaip besielgiančius asmenis.
2. Varžo asmens galimybes augti įvairiose srityse. Žmogus gali nebandyti ar nesiimti veiklų, vien dėl stereotipinio visuomenės mąstymo.
Europos lyčių lygybės institutas (EIGE, 2022), teigia, jog lyčių stereotipai iš šiomis dienomis lieka gyliai įsišakniję mūsų įprastame gyvenime. Daugeliu atžvilgiu, lyčių stereotipai daro didelę įtaką visuomenei ir tokiu būdu kenkia tiek vyrų, tiek moterų gyvenimui, ribodami žmonių laisvę ir pasirinkimus. Lyčių stereotipai veda į diskriminacijos spektrą, taip asmeniui sukeldami nereikalingas kančias.
Labai svarbu suprasti, kad stereotipai tai mūsų visuomenės sukurtas dalykas, naivu tikėtis, jog problemą galima greitai išspręsti, tačiau visada galime būti pavyzdžiu kitiems ir neskleisti stereotipinių kalbų ar pasakymų.
Todėl telieka sau patiems atsakyti į klausimą – „Jeigu visus stereotipus surinkę pradangintumėme ar nebūtų geriau?“