Kartais kitą rytą po audringo vakarėlio, kuriame padauginote alkoholio, galite jausti sunkias pagirias. Skaudanti, pulsuojanti galva, jėgų stoka, troškulys, pykinimas – tik keli iš simptomų, kuriuos jaučiame. Tačiau ar susimąstėte, kas iš tikrųjų vyksta su jūsų organizmu pagirių metu?
Lengva dehidratacija. Alkoholis slopina vazopresino – hormono, kuris išskiriamas smegenyse, gamybą. Šis hormonas verčia inkstus kaupti vandenį. Dėl to šlapimas koncentruojasi, jo išskiriama mažiau, o alkoholis skatina šlapinimąsi ir netenkame daugiau skysčių. Dėl šios priežasties gali kamuoti troškulys, nuovargis ar galvos skausmas.
Virškinimo trakto dirginimas. Alkoholis tiesiogiai dirgina skrandžio gleivinę ir padidina rūgšties išsiskyrimą, o tai gali sukelti pykinimą ar skausmą skrandžio srityje.
Acetaldehido poveikis. Alkoholio metabolizmas, vykstantis daugiausia kepenyse, sukuria acetaldehido junginį – toksišką trumpalaikį šalutinį produktą, kuris prisideda prie kepenų, kasos, smegenų, virškinimo trakto ir kitų organų uždegimo.
Jausmų sumaištis. Alkoholio vartojimas žmogų gali padaryti ramesnį, labiau atsipalaidavusį ar net euforišką. Tačiau vėliau pakili nuotaika nuslūgsta ir apima nerimas ir liūdesys. Dėl šios priežasties išauga konfliktų, smurto artimoje aplinkoje tikimybė, apsvaigęs žmogus gali sužaloti save ar kitą asmenį.
Sutrikęs miegas. Išgėręs žmogus užmiega greičiau, bet miego kokybė būna prasta, dažniausiai prabundama anksti, todėl jaučiamas nuovargis, jėgų stygius.
Žmonės yra skirtingi, todėl ir alkoholio kiekis, galintis sukelti pagirias, visiems bus skirtingas. Didžiausi pagirių simptomai juntami, kai alkoholio koncentracija kraujyje tampa nulinė. Negalavimai gali tęstis 24 valandas. Pagirių metu gali sutrikti žmogaus dėmesys, sprendimų priėmimo gebėjimas, raumenų koordinacija. Taip pat gali būti sunku vairuoti, valdyti įvairius mechanizmus.
Nors internetinėje erdvėje galime rasti informacijos apie daugybę priemonių, kaip malšinti pagirias, tačiau moksliškai neįrodyta, kad bent viena iš jų tikrai padėtų. Iš tikrųjų reikia tik laiko. Organizmas turi baigti išvalyti toksiškus šalutinius alkoholio metabolizmo produktus, atkurti skysčių pusiausvyrą, išgydyti sudirgusius audinius ir atkurti normalią imuninės sistemos ir smegenų veiklą.
Kai kurie žmonės prieš miegą išgeria nereceptinių vaistų nuo skausmo (dažnai – paracetamolio), kad sumažintų pagirias. Svarbu pažymėti, kad alkoholio ir paracetamolio derinys gali būti toksiškas kepenims. Kaip ir alkoholis, kai kurie nereceptiniai vaistai nuo skausmo, įskaitant aspiriną ir ibuprofeną, gali padidinti rūgšties išsiskyrimą ir sudirginti skrandžio gleivinę. Būkite atsargūs vartodami šiuos vaistus prieš arba po alkoholio vartojimo.
Vienintelis būdas išvengti pagirių – rinktis linksmybes be alkoholio. Galite smagiai praleisti vakarą su draugais žaisdami stalo žaidimus, drauge kepdami picą ar kitą skanų patiekalą, keliaudami į įdomius, naudingus renginius jaunimui, žiūrėdami filmus, vaikščiodami gamtoje ar mieste. Arba suplanuokite smagų žygį jūros pakrante, parko teritorijoje. Alkoholis ar kitos psichoaktyviosios medžiagos gali neigiamai paveikti jūsų sveikatą, be to, palikti atmintyje prarają, kuri neleis išsaugoti smagiai praleistų akimirkų. O linksmybės be svaigalų sukurs tvirtą ryšį su draugais.