Elektroninės cigaretės pasaulyje kelią didelį susirūpinimą. Mokslininkai iš visų jėgų stengiasi atrasti atsakymus dėl šių prietaisų žalos sveikatai, tačiau tai vis dar lieka populiarus įrenginys jaunimo tarpe ir tai kelia susirūpinimą.
Elektroninės cigaretės išplitimas prasidėjo Kinijoje 2003 m., Europoje ir JAV šis prietaisas buvo registruotas 2006-2007 m. Šios elektroninės cigaretės išvaizda nedaug kuo skyrėsi nuo įprastinės tabako cigaretės, dėl šios priežasties paplitimas jaunimo tarpe nebuvo toks didelis. Tačiau vėliau dizainai, įrenginių dydžiai skyrėsi ir tokiu būdu buvo paprasčiau pasiekti jauną žmogų.
Apie elektronines cigaretes yra nemažai mitų, todėl peržvelkime dažniausiai sklandančius tarp mūsų.
Laužome mitą – elektroninės cigaretės nekenkia sveikatai
Gaminant elektroninių cigarečių užpildus yra naudojamas glicerinas arba propilenglikolis. Glicerinas – dirbtinis saldiklis, jis tirštas, tąsus, bekvapis ir beskonis skystis, šią medžiagą galima sutikti maisto pramonėje ar net koncertinėse dūmų mašinose. Propilengklikolis – skaidrus, bespalvis, tirštas, bekvapis skystis, kuris taip pat yra naudojamas maisto, kosmetikos, šildymo sistemose, dažų ar lakų pramonėse. Nors šios medžiagos nėra kenksmingos, tačiau rūkant elektroninę cigaretę, jos būna kaitinamos iki 250°C, todėl skylą į toksiškus junginius – formaldehidą ir acto rūgšties aldehidą.
Reiktų nepamiršti ir svarbaus fakto, jog įkvepiami elektroninės cigaretės garai, kitaip nei tabako, pasisklaido po visą plaučių tūrį, tai tik paspartina plaučių pažeidimus. Taip pat, pastebėta, jog vartojantys šiuos įrenginius turi problemų su širdies ritmo sutrikimais, kraujo krešumu, stiprėja aterosklerotiniai pažeidimai ir tokiu būdu spartėja širdies ir kraujagyslių ligų atsiradimas.
Nustatyta, jog elektroninių cigarečių vartotojai turi 1,79 didesnę riziką susirgti miokardo infarktu nei nerūkantieji.
Naujas rūpestis – elektroninės cigaretės ir suskystina marihuana.
2019 m. pasaulyje pastebėta, jog į gydymo įstaigas dažnai kreipiasi jaunuoliai su sunkiais plaučių pažeidimais, šiai tendencijai didėjant atsirado ir naujos ligos pavadinimas -EVALI. Dažniausiai ši liga nustatoma tiems, kurie garino skysčius su suskystina marihuana (THC). EVALI sukelia abipusius progresuojančius plaučių pažeidimus, todėl kai kuriems pacientams prireikia dirbtinai plaučius intubuoti ir ventiliuoti ir tai gali tęstis visą gyvenimą. Šis ligos amžiaus vidurkis – 21 metai, todėl tai verčia susimąstyti.
Kiekvienas iš mūsų esame atsakingi už sprendimus, kuriuos priimame dėl savo sveikatos, todėl rinkites atsakingai.