Aplinkos ministerija spalio 24-30 d. jau ketvirtus metus rengia Klimato savaitę, kuria siekiama atkreipti visuomenės, verslo ir kitų suinteresuotų grupių dėmesį į aktualiausius klimato kaitos klausimus.
Kasmet įsitraukia vis daugiau įvairių įstaigų, institucijų, įmonių, nevyriausybinių organizacijų, bendruomenių, todėl vėl kviečiame visus norinčius aktyviai dalyvauti dialoge apie klimato kaitos iššūkius ir patiems siūlyti Klimato savaitės renginių idėjas bei iniciatyvas.
Nemokamus renginius klimato kaitos savaitės minėjimo proga galite rasti čia: https://klimatokaita.lt/aktualijos/renginiu-kalendorius/klimato-savaite-2022/
Su klimato kaita susijusios pasekmės:
- Dėl besikeičiančio klimato šyla oro ir vandenynų temperatūra, tirpsta kalnų sniegas ir abiejų žemės polių ledynai.
- Dėl ledynų tirpsmo ir vandens šiluminio plėtimosi kyla pasaulinis vandens lygis, didėja potvynių ir visiškų apsėmimų pavojus.
- Nyksta nespėjančios prisitaikyti sausumos ir vandenynų gyvūnų ir augalų rūšys.
- Skursta bioįvairovė, didėja invazinių rūšių atvejai į kitus naujus plotus, šiaurės kryptimi slenkasi tropinės ligos.
- Daugėja ekstremalių meteorologinių reiškinių (uraganų, rekordiškai didelių ir rekordiškai mažų kritulių kiekių, sausrų ir net ekstremalių šalčių).
- Dykumėja derlingi žemės plotai, daugumoje pasaulio regionų ima vis labiau trūkti gėlo vandens.
Norint stabdyti klimato kaitą reikia kaip įmanoma greičiau sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų (toliau ŠESD) išmetimus.
Sprendimai, mažinantys ŠESD išmetimus:
- Technologiniai ir architektūriniai sprendimai (nulinės energijos ar mažai energijos naudojantys būstai);
- atsinaujinančių energijos išteklių naudojimas – saulės, geoterminės, vėjo energijos ir biokuro;
- atliekų tvarkymas (rūšiavimas, perdirbimas);
- efektyvus energijos vartojimas (apšiltintas būstas, taupios elektros lemputės, ekomiška šildymo ir vandens tiekimo sistema).
Klimato kaitos savaitę kviečiame įsitraukti į klimato kaitos mažinimo akciją ir raginame stengtis tausoti vandens ir elektros išteklius, kuo rečiau važinėti automobiliais, keičiant juos į dviračius ar paspirtukus. Būkime draugiški savo aplinkai ir tausokime pasaulį!
Informaciją paruošė: visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Arūnė Eismontė
Informacijos šaltinis: www.am.lrv.lt
Nuotrauka: https://pixabay.com/