Spalio 16-ąją sekmadienį, minėjome Pasaulinę maisto dieną. Šią dieną minėti pasiūlė maisto produktų ir žemės ūkio organizacija (FAO Food and Agriculture Organisation).
Ši diena ne tik apie mūsų turimą ir labai įvairų maistą, tačiau ir apie tai, kad šiuo metu pasaulyje yra labai daug žmonių, kurie jaučia maisto nepriteklių – badą. Įvairiose pasaulio kraštuose milijonai žmonių kenčia nuo maisto trūkumo. Jos tikslas – mažinti badą ir skurdą, taip pat stiprinti žmonių solidarumą visame pasaulyje, kad šios problemos būtų išspręstos. Didelis dėmesys skiriamas maisto saugumui ir informacijos apie sveikos mitybos principus skleidimui.
Tad primename ir Jums, kaip tinkamai tvarkyti maistą ir pagrindinius sveikos mitybos principus.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras vartotojams rekomenduoja:
- Plauti rankas. Dažnas ir tinkamas rankų plovimas yra paprasčiausias ir saugiausias būdas pašalinti nuo jų užkrečiamųjų ligų sukėlėjus ir sumažinanti riziką užsikrėsti ne tik per maistą plintančiomis infekcinėmis ligomis, bet ir virusinėmis kvėpavimo takų infekcijomis, gripu.
- Būti atidiems perkant maisto produktus, atkreipti dėmesį į gamintojų nurodytą galiojimo ar suvartojimo laiką.
- Paisyti gamintojų nurodytų maisto laikymo sąlygų.
- Saugiai gaminti maistą – tinkamai apdoroti karščiu, neužteršti vartojimui paruošto maisto, paisyti maisto ruošimo ir rankų higienos.
Sveikos mitybos principai:
1. Saikingumas. Net ir būtina maisto medžiaga, jeigu jos vartojama per daug, gali būti sveikatai pavojinga.
2. Įvairumas. Rekomenduojama valgyti kuo įvairesnį maistą, kad organizmas gautų ir pasipildytų kuo įvairesnėmis maistinėmis medžiagomis, vitaminais ir mineralais.
3. Subalansavimas. Mitybos subalansavimas – tai tinkamas baltymų, riebalų, angliavandenių, vitaminų, mineralinių medžiagų santykis.