Klaipėdos miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kasmet vykdo mokyklinio amžiaus vaikų sveikatos stebėseną. Mokiniai kasmet privalo profilaktiškai tikrintis sveikatą pas savo šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą. Gydytojo elektroniniu būdu užpildytas ir pasirašytas Mokinio sveikatos pažymėjimas patenka į Elektroninę sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinę sistemą, iš kurios yra perduodamas į Higienos instituto Vaikų sveikatos stebėsenos informacinę sistemą (VSS IS). VSS IS duomenys naudojami atliekant mokinių profilaktinių sveikatos duomenų analizę.
Išanalizavus 2019 m. mokinių sveikatos būklės duomenis paaiškėjo, kad didžioji dalis (92,3 proc.) uostamiesčio mokinių ugdymo procese galėjo dalyvauti be jokių apribojimų. Klaipėdoje padaugėjo per didelį kūno svorį turinčių vaikų – 2018 m. antsvoris ir nutukimas nustatytas 14,9 proc., o 2019 m. – 20,2 proc. mokinių.
2019 m. svarbiausia mokinių sveikatos problema – kraujotakos sistemos ligos, jos diagnozuotos 49,8 proc. vaikų. Taip pat paplitę ir kitų organų sistemų sutrikimai: regėjimo (38,8 proc.), skeleto ir raumenų sistemos (20,3 proc.). Diagnozuotų kraujotakos sistemos sutrikimų atvejų struktūroje dominuoja širdies ūžesiai ir širdies tonai, dviburio vožtuvo ydos, įgimtos širdies pertvaros formavimosi ydos, regėjimo sistemos – toliaregystė, skeleto ir raumenų sistemos – vaikų ir jaunatvinė idiopatinė skoliozė.
Nustatyta, kad sveikus dantis (nepažeistus ėduonies, neplombuotus ir neišrautus) turėjo kas penktas sveikatą pasitikrinęs mokinys. Vaikų dantų būklei vertinti naudojamas dantų ėduonies intensyvumo rodiklis, kuris išreiškiamas ėduonies pažeistų dantų skaičiumi, tenkančiu vienam asmeniui. 2019 metais Klaipėdos miesto mokinių ėduonies intensyvumo rodiklis buvo vidutinis – 3,5. Pavienių dantų sąkandžio patologija nustatyta 20,4 proc., o žandikaulių patologija – 19 proc. vaikų. Daugiausia mokinių, turinčių pavienių dantų sąkandžio patologijų, mokosi 8 klasėje, o turinčių žandikaulių patologijų – 5 klasėje.
Visuomenės sveikatos specialistai primena, jog kasmetiniai mokinio sveikatos patikrinimai padeda laiku diagnozuoti ligas ir sutrikimus bei jų išvengti. Kasmet profilaktiškai tikrinant mokinio sveikatą galima stebėti, ar jo būklė atitinka būdingas jo amžiaus augimo ir vystymosi normas. Šeimos gydytojas nustatęs pakitimus nukreipia vaiką ar pilnametį mokinį gydytojų specialistų konsultacijai.
Išsamią 2019 m. Klaipėdos m. sav. mokinių profilaktinių duomenų analizę rasite ČIA
Straipsnį parengė visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė Vitalija Mikutytė