Pasaulinė meningito diena – balandžio 24-oji

Kiekvienais metais balandžio 24-ąją minima Pasaulinė meningito diena – skirta atkreipti dėmesį į sąmoningumo ir greitos reakcijos svarbą šiai ligai. Simptomai, primenantys gripą, gali pasibaigti mirtimi.  Ši data pasirinkta neatsitiktinai – ji sutampa su Pasauline imunizacijos savaite, taip išryškinant vakcinų svarbą kovoje su meningitu.

Bakterinis meningitas – tai infekcinis nervų sistemos susirgimas, labiausiai pažeidžiantis minkštuosius smegenų dangalus ir sąlygojantis jų uždegimą bei smegenų skysčio infekcinius ir uždegiminius pakitimus. Rimčiausia sukeliama komplikacija – galvos smegenų uždegimas ir pažeidimas, galvos smegenų pūlinio (absceso) susiformavimas.

Bakterinį meningitą sukelia įvairios bakterijos: dažniausiai pneumokokai, meningokokai, tuberkuliozės mikobakterijos. Serga įvairaus amžiaus bei lyties asmenys, tačiau dažniausiai – vaikai ir paaugliai.

Virusinis meningitas – tai infekcinis nervų sistemos susirgimas, labiausiai pažeidžiantis minkštuosius smegenų dangalus ir sąlygojantis jų uždegimą bei smegenų skysčio infekcinius ir uždegiminius pakitimus. Galima rimta virusinio meningito komplikacija – encefalitas (galvos smegenų uždegimas).

Virusinį meningitą sukelia įvairūs virusai: pūslelinės (Herpes), erkinio encefalito, parotito, poliomielito, enterovirusai (ECHO, Koksackie) ir kiti. Virusinių meningitų paplitimas lyginat su bakteriniu yra daug didesnis.

Lietuva – tarp Europos šalių, kur serga daugiausiai

2018 m. Eu­ropos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, Lietuva patenka tarp keturių Europos šalių, kuriose fiksuojamas didžiausias sergamumas meningokokine B tipo infekcija. Daugiausiai sergama Airijoje (1,71 atv./100 tūkst. gyv.), Lietuvoje ir Jungtinėje Karalystėje (1,2 atv./100 tūkst. gyv.) bei Nyderlanduose (1,17 atv./100 tūkst. gyv.).

Visame pasaulyje vakcina nuo meningokokinės B tipo infekcijos įskiepyta daugiau nei 30 mln. kartų. Lietuvoje pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių vakcina nuo meningokokinės B tipo infekcijos pradėta skiepyti 2018 m. rugsėjo 1 d. pagal schemą: pirmoji dozė B tipo meningokokinės infekcijos vakcinos (MenB) skiepijama 3 mėn. amžiaus kūdikiams, antroji – 5 mėn., trečioji – 12-15 mėn. amžiaus vaikams.

Skiepytis nuo kitų meningokokinės infekcijos serologinių tipų rekomenduojama visiems vykstantiesiems į šalis, kuriose registruojama meningokokinės infekcijos protrūkių.

Pagrindiniai simptomai, į kuriuos reikia reaguoti nedelsiant:

  • Aukšta temperatūra;
  • Stiprus galvos skausmas;
  • Kaklo sustingimas;
  • Pykinimas ar vėmimas;
  • Sąmonės sutrikimai, mieguistumas;
  • Galimas bėrimas;
  • Šviesos baimė;
  • Kūdikiai gali būti vangūs, neramūs, prastai valgyti ar turėti išsipūtusį momenėlį.

Jei pastebimi šie simptomai – kiekviena minutė svarbi, reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Nors ši liga gali paveikti bet kurio amžiaus žmogų, kūdikiai, maži vaikai, paaugliai ir vyresnio amžiaus žmonės yra pažeidžiamiausi. Meningitas ne tik progresuoja labai greitai, bet ir dažnai būna sunku laiku atpažinti jo simptomus, todėl laiku atpažinti simptomai gali tapti išgelbėta gyvybe.

Kaip apsisaugoti?

Vakcinacija yra viena efektyviausių priemonių meningito prevencijai.

Rekomenduojama vakcinacija nuo meningokoko, pneumokoko, Haemophilus influenzae, tuberkuliozės – skiepijami kūdikiai, vyresni vaikai ir suaugę, siekiant apsaugoti nuo šių sukėlėjų sukeliamų sveikatos pakenkimų.

Siekiant apsisaugoti nuo virusinio meningito rekomenduojama vakcinacija nuo ligų, nuo kurių yra skiepai: erkinio encefalito, parotito, poliomielito.

Kaip ir kitų infekcijų atveju, svarbu užtikrinti kuo mažesnį sergančio asmens kontaktavimą su sveikais asmenimis.

Pasaulinis tikslas – įveikti meningitą iki 2030 m.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) kartu su partneriais iškėlė tikslą: iki 2030 m. ženkliai sumažinti meningito sukeltas mirtis ir neįgalumą visame pasaulyje. Tam reikalingas kiekvieno mūsų įsitraukimas – nuo bendruomenės žinių ir sąmoningumo gali priklausyti gyvybė.

Informaciją paruošė: visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Edita Runelė

Informacijos šaltiniai: 

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC). Nuoroda į šaltinį: https://nvsc.lrv.lt/

Pasaulio sveikatos organizacija (WHO) – „Defeating meningitis by 2030: global roadmap“. Nuoroda į šaltinį: https://www.who.int/initiatives/defeating-meningitis-by-2030

World Health Organization – Meningitis factsheet. Nuoroda į šaltinį: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/meningitis

Nuotrauka: https://www.pixabay.com

Facebook
Twitter
LinkedIn