Šokis yra sveika fizinė veikla, turinti daug toli siekiančią fizinių ir psichologinių privalumų. Šokiais galima mėgautis įvairiais būdais, jie tinka kiekvienam amžiui ir galimybėms. Ši fizinė veikla patinka tiems, kurie paprastai nėra aktyvūs, todėl gali būti kita mankštos alternatyva. Šokis sveikatai tapo svarbiu prevencijos, gydymo ir valdymo veiksniu esant kelioms sveikatoms sąlygoms. Tai gali būti naudinga tiek fizinei, tiek psichinei sveikatai ir palaikant socialinį bendravimą.
Negausūs moksliniai darbai patvirtina, kad pagyvenusių asmenų (tiek vyrų, tiek moterų) šokiai pagerina jų aerobinį treniruotumą (net sergant tokiomis ligomis kaip Parkinsono liga, osteoporozė, širdies veiklos nepakankamumas, demencija), stiprina atskirų raumenų grupių jėgą (ypač kojų raumenų), lankstumą, pusiausvyrą, judesių koordinaciją, mobilumą (eisenos greitį, tikslumą ir tvirtumą. Fizinis aktyvumas (kartu su kitais sveiko gyvenimo būdo veiksniais) gali suteikti pagyvenusiems asmenims realią galimybę pailginti savo aktyvaus ir nepriklausomo gyvenimo metus bei sumažinti funkcinį apribojimą bei socialinę izoliaciją.
Mokslinės publikacijos patvirtina, kad organizuota laisvalaikio fizinė veikla yra labai svarbi didinant gyventojų bendrąjį fizinį aktyvumo lygį. Šokiai yra organizuota (kartais – vykdoma savarankiškai) laisvalaikio fizinės veiklos rūšis, kurią galima panaudoti visuomenės sveikatai stiprinti. Asmenys dažniausiai noriai šoka ar dalyvauja šokiuose vaikystėje ir paauglystėje, tačiau tik nedaugelis toliau tęsia šią veiklą jau suaugę. Vienos šokių rūšys labiau traukia suaugusias moteris, kitos – pagyvenusius žmones, dar kitos – vaikus. Jau atlikti moksliniai tyrimai patvirtina, kad žmonės, nesilankantys jokiuose sporto klubuose ir paprastai mažai dalyvavę organizuotose fizinėse veiklose, puikiai pagerina savo fizinę ir emocinę būklę bei stiprina sveikatą šokdami. Šokiai gali būti sėkmingai panaudojami, kad paskatintų santykinai fiziškai neaktyvią visuomenės dalį daugiau judėti.
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus specialistai parengė naują informacinę medžiagą visuomenei:
http://www.smlpc.lt/lt/atmintines_lankstukai_plakatai/fizinis_aktyvumas.html
Informaciją paruošė: visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Alina Bocman
Informacinis šaltinis: http://www.smlpc.lt/
Nuotrauka: https://www.freepik.com/