Minint Pasaulinę tuberkuliozės dieną, pasitinkama ją su šių metų šūkiu – „Taip! Mes galime sustabdyti tuberkuliozės plitimą“! Nors Lietuvoje sergamumas plaučių tuberkulioze yra vienas didžiausių Europoje, o Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, tuberkuliozė yra viena iš dešimties pagrindinių mirties priežasčių pasaulyje, specialistai primena, kad šios ligos galima išvengti. Tam būtina laiku pasiskiepyti, be to, svarbu nepamiršti visų infekcijos prevencijos priemonių bei reguliarios sveikatos patikros.
Statistika
Pasaulio sveikatos organizacijos (toliau PSO) duomenimis, tuberkuliozė (toliau TB) yra viena iš pagrindinių mirties nuo infekcinių ligų priežasčių pasaulyje. Nepaisant to, kad jos galima išvengti ir ji yra išgydoma, pasaulyje kiekvieną dieną TB suserga apie 30 tūkst. žmonių, miršta – apie 3560 žmonių. Skelbiama, kad pasaulinės pastangos kovojant su TB nuo 2000 m. išgelbėjo 75 milijonus gyvybių.
Lietuvos statistikos duomenimis, pastarąjį dešimtmetį sergamumas tuberkulioze kasmet palengva mažėja. Pernai šalyje užfiksuota 611 naujų TB atvejų (sergamumo rodiklis 21,3 atvejai 100 tūkst. gyventojų), 38 mirtys, 2022 m. – 657 nauji atvejai (sergamumo rodiklis 23,2 atvejai 100 tūkst. gyventojų), 29 mirtys.
Svarbiausi faktai apie ligą
Tuberkuliozės požymiai priklauso nuo to, kurioje kūno vietoje dauginasi ligos sukėlėjas. Liga dažniausiai pažeidžia plaučius ir pasireiškia šiais požymiais:
- sunkus kosulys, trunkantis ilgiau kaip 3 savaites;
- skausmas krūtinėje;
- skreplių, kraujo atkosėjimas;
- silpnumas, nuovargis;
- svorio mažėjimas;
- apetito stoka;
- drebulys;
- karščiavimas;
- naktinis prakaitavimas.
Didžiausią riziką susirgti tuberkulioze turi:
- asmenys, turėję artimą sąlytį (ilgai ir artimai bendravę) su sergančiu atvira plaučių tuberkulioze;
- asmenys, infekuoti žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV);
- asmenys, turintys priklausomybių, pvz., alkoholiui;
- vaikai;
- imigrantai iš šalių, kuriose didelis sergamumas tuberkulioze.
Jums reikėtų pasitikrinti dėl tuberkuliozės, jeigu:
- Jūs daug laiko praleidote su asmeniu, kuris, kaip žinoma ar įtariama, serga tuberkulioze;
- esate užsikrėtęs ŽIV ar turite kitų sveikatos sutrikimų, kurie silpnina imuninę sistemą ir kelia Jums grėsmę susirgti tuberkulioze;
- Jums yra pasireiškę tuberkuliozės simptomai;
- esate iš šalies, kurioje tuberkuliozė yra labai paplitusi (daugiausiai Lotynų Amerikos ir Karibų jūros baseino šalyse, Afrikoje, Azijoje, Rytų Europoje ir Rusijoje);
- Jūs gyvenate laikinuose nakvynės namuose, migrantų stovykloje, kalėjime ar pataisos namuose, taip pat slaugos namuose, kur tuberkuliozės paplitimas yra didesnis;
- daug ir seniai rūkote, piktnaudžiaujate alkoholiu, švirkščiatės narkotikus;
- taip pat tikrintis, ar neserga tuberkulioze, privalo asmenys, dirbantys maisto tvarkymo įmonėse, sveikatos priežiūros įstaigose, vaikų ugdymo įstaigose, teikiantys paslaugas gyventojams.
Išvengti ligos galima
- Skiepytis – pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, Lietuvoje nuo tuberkuliozės skiepijami naujagimiai 2–3 dieną po gimimo.
- Profilaktiškai tikrintis sveikatą.
- Atlikti tuberkulino testą (vaikams iki 7 m. amžiaus ir rizikos grupėms priklausantiems vaikams).
- Nuolat vėdinti patalpas ir palaikyti švarą jose.
- Laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo higienos.
- Ankstyva tuberkuliozės diagnostika – viena pagrindinių infekcijos plitimo valdymo priemonių.
- Taip pat svarbu nepamiršti bendrųjų apsisaugojimo nuo tuberkuliozės priemonių, stiprinančių imunitetą, t. y. visavertės mitybos, grūdinimosi, buvimo gryname ore, darbo ir poilsio režimo užtikrinimo, palankios psichologinės aplinkos ir pan.
Tuberkuliozė išgydoma, jei sergantis šia liga asmuo kreipiasi medicininės pagalbos ir vartoja visus gydytojo paskirtus vaistus visą nustatytą laiką!
Informaciją paruošė: visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Arūnė Eismontė
Informacijos šaltinis: www.ulac.lt ir nvsc.lrv.lt
Nuotrauka: https://www.freepik.com/