Pasaulinę Žemės dieną Jungtinės Tautos oficialiai paskelbė 1971 m. Žemės dienai buvo pasirinktas pavasario lygiadienis – laikas, kai dienos ir nakties ilgumas tampa vienodas visuose Žemės rutulio taškuose.
Mus supanti aplinka – mūsų pačių atspindys, tad Žemės diena skirta kalbėti apie planetai iškylančius pavojus, kurių atsiradimui įtaką daro mūsų gyvenimo būdas. Kiekvienas turėtumėme apgalvoti mūsų planetos problemas ir savo kasdienę veiklą nukreipti tų problemų sprendimo link.
Mūsų maži ir, atrodytų, nežymūs darbai padeda tausoti gamtą!
Kaip aš galiu padėti Žemei?
Saugokite medžius. Rinkitės daiktus, padarytus iš aplinkai draugiškų medžiagų. Stenkitės pirkti jau panaudotus daiktus arba atnaujinkite senus.
Atsisakykite chemikalų. Mūsų naudojamos buitinės chemijos priemonės yra kenksmingos aplinkai. Atsisakykite nuodų ir rinkitės ne tokius toksiškus metodus namams valyti ar kenkėjams naikinti.
Taupykite energiją. Mūsų namai pilni technikos, kuri naudoja elektros energiją tiek dieną, tiek naktį. Net nenaudojama buitinė technika, prijungta prie elektros tinklo, naudoja energiją. Patariame įsigyti ilginamąjį laidą su išjungimo mygtuku – vienu spustelėjimu išjungsite daugybę prietaisų. Tokiu būdu sutaupysite energijos ir taip pat sumažinsite CO emisiją.
Naudokite atsinaujinančią energiją. Atsinaujinančios energijos naudojimas mažina mūsų priklausomybę nuo iškastinio kuro, kurio naudojimas yra pagrindinis šiltnamio efektą sukeliančių dujų šaltinis.
Rūšiuokite atliekas. Sumažinkite savo asmeninį suvartojimą, panaudokite naudotą daiktą ne vieną kartą arba surūšiuokite šiukšles, kad jos galėtų būti perdirbtos.
Mažinkite maisto kelionę. Įvairių vaisių importas iš skirtingų šalių reikalauja didelių sąnaudų juos transportuojant, tad stenkitės pirkti maistą iš vietinių gamintojų, o dar geriau iš ekologiško ūkio. Sutrumpinkite maisto kelionę iki savo lėkštės.
Atsisakykite spausdintinių leidinių. Popierius gaminamas iš medžio, tad verta atsisakyti popierinių laikraščių, žurnalų, laiškų su sąskaitomis, o vietoje to naudoti elektroninius leidinius. Dauguma žurnalų ir laikraščių publikuoja savo turinį internete nemokamai, knygas galima įsigyti elektroniniu pavidalu, taip pat elektroniniu būdu galima gauti sąskaitas bei sumokėti mokesčius.
Naudokite daugkartinius maišelius. Vietoje vienkartinių plastikinių maišelių naudokite daugkartinio naudojimo maišelius. Plastikiniam maišeliui suirti reikia kelių šimtų metų, o tūkstančiai vandens gyvūnų žūsta dėl plastiko taršos vandenynuose.
Ekologiški namai. Rinkitės ekologišką buitinę techniką, kuri sunaudoja mažiau energijos. Taip galite sutaupyti apie trečdalį sunaudojamos elektros energijos.
Sveikindami visus Žemės proga, kartu norime priminti, jog pavasario lygiadienis mus ragina ir įpareigoja konkrečiais darbais prisidėti prie gamtinės aplinkos puoselėjimo ir saugojimo. Tą galime atlikti kiekvienas savo kieme, namų aplinkoje, darbo vietoje, nes rūpintis Žemės išsaugojimu privalome visi. Kiekvieną dieną.
Informaciją paruošė: visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Arūnė Eismontė
Nuotrauka: https://www.pixabay.com