Kaip mes galime padėti sau, kad dantys liktų sveiki?
Visoje žmonių populiacijoje yra dvi vyraujančios dantų ligos: periodonto ligos ir dantų ėduonis. Jos lemia pagrindinę dantų netekimo priežastį. Abi ligos gali išsivystyti dėl netinkamos mitybos ir prastos burnos higienos.
Tyrimai rodo, kad profilaktiškai burnos sveikatą tikrinasi tik kas ketvirtas Lietuvos gyventojas. Situaciją vertinti reikia ypač rimtai, nes daugelyje Lietuvos regionų vaikų dantų ėduonies paplitimas svyruoja nuo 70 iki 80 procentų. Į pirmą klasę vaikai ateina jau turėdami 3–4 ėduonies pažeistus, plombuotus ar išrautus dantis, o ką jau kalbėti apie suaugusius asmenis, kurie neretai tik dantų skausmo genami pasirodo pas odontologus. Skausmas byloja apie komplikuotą ėduonį, kurio gydymo sąnaudos nemažos, bei danties netekimo grėsmę.
Atlikti tyrimai dėl periodonto ligų atskleidžia, kad jomis dažniau serga suaugusieji. Kraujuojančios dantenos – pirmas signalas, kad prasidėjo periodonto liga. Periodonto ligos: gingivitas (labiausiai paplitusi apnašų sukelta dantenų liga) ir periodontitas (sunkesnė ligos forma). Negydomas gingivitas ilgainiui progresuoja į periodontitą – dantį supančių atraminių audinių (kaulo, raiščių) uždegimą ir praradimą. Deja, šis procesas yra negrįžtamas. Jeigu gingivitą galima išgydyti ir neliks pakitimų, tai periodontito sukelti pažeidimai yra negrįžtami, juos galima tik stabdyti ir palaikyti, kad neprogresuotų. Gingivitu arba dantenų uždegimu dažniau serga jauni žmonės, paaugliai, vaikai. Suaugę žmonės dažniau serga sunkesne forma – periodontitu.
Šių ligų galima išvengti tėvams rodant pavyzdį savo vaikams, keičiant mitybos įpročius: vartojant mažiau angliavandenių turinčių produktų, mažiau užkandžiaujant tarp valgių ir, žinoma, tinkama burnos higiena bei kasmetiniais apsilankymais pas burnos higienistą. Kai suaugusieji išmoks tinkamai prižiūrėti savo dantis ir reguliariai lankysis pas odontologus ir burnos priežiūros specialistus, tai ir jų atžalos ims pavyzdį iš tėvų, o odontologo kėdė bus jiems ne toks didelis siaubas.
Dantų ligų paplitimo prevencijai Klaipėdos visuomenės sveikatos biuras organizuoja paskaitas burnos higienos tema. Paskaitų metu dalyviai sužino, kaip atpažinti ėduonį pirminėje stadijoje ir periodonto ligų pradžią, kol ši liga nėra išplitusi burnos ertmėje. Paskaitų metu taip pat aptariama, kokiomis burnos higienos priemonėmis naudotis, kad būtų pasiektas maksimalus burnos higienos rezultatas. Paskaitas skaito Sveikatos biuro visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė ir burnos higienistė Justė Meištenytė.
Informaciją paruošė visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Justė Meištenytė
Nuotrauka: https://www.freepik.com/
Informacijos šaltiniai:
Periodonto ligos diagnostika ir klasifikacija – PubMed (nih.gov)
Dantų ėduonis: atnaujintas medicininis rizikos vertinimo modelis – PubMed (nih.gov)
[Dantų ėduonies prevencijos programos analizė 7-12 metų Lietuvos moksleiviams] – PubMed (nih.gov)