Kaip galime prisidėti prie racionalaus antimikrobinių vaistų vartojimo?

Sveikata – tai svarbiausia, ką mes turime, ja privalome nuolatos rūpintis. Išsaugoti sveikatą padeda ne tik sveikas ir aktyvus gyvenimo būdas, bet ir atsakingas vaistų vartojimas. 

Šiemet lapkričio 18–24 d. minimos Pasaulio supratimo apie antimikrobinį atsparumą savaitės šūkis yra „Kartu užkirskime kelią atsparumui antimikrobinėms medžiagoms“. Sveikatos specialistai nori priminti, jog kiekvienas iš mūsų gali prisidėti prie atsakingo antibiotikų vartojimo.

Antimikrobinio atsparumo problema

Neracionalus vaistų vartojimas yra svarbi problema visame pasaulyje. Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, daugiau nei pusė visų vaistų yra išrašomi, išduodami ar parduodami netinkamai. Taip pat net pusė pacientų vaistus vartoja neteisingai. Toks netinkamas vaistų vartojimas kelia grėsmę pacientų sveikatai, taip pat yra švaistomos sveikatos apsaugai skirtos lėšos.

Antimikrobinis atsparumas – tai mikroorganizmų (bakterijų, virusų, grybelių) savybė išvengti jų gyvybei pavojingo antimikrobinių medžiagų poveikio. Aktualiausia problema sveikatos apsaugoje yra antibakterinis atsparumas – bakterijų atsparumas antibiotikams. Pastaruoju metu naujų antibiotikų kūrimas itin sulėtėjęs, todėl dedamos didelės pastangos siekiant išsaugoti dabartinių antibiotikų veiksmingumą teikiant sveikatos priežiūros paslaugas.

Antibiotikai vartojami ne tik sveikatos, bet ir žemės ūkio ir gyvulininkystės srityse, o atsparios bakterijos plinta ir už gydymo įstaigų ar ūkių ribų – jų galima aptikti vandenyje, dirvožemyje, gyvūnų organizmuose. Todėl taikant antimikrobinio atsparumo prevencijos ir kontrolės priemones yra svarbu visų sektorių indėlis ir siekis vartoti antibiotikus racionaliai.

Pasaulio sveikatos organizacija kviečia visus sektorius bendradarbiauti motyvuojant tikslingą antibiotikų vartojimą ir skatinant profilaktikos priemonių taikymą.

Antibiotikai skirti tik bakterinių infekcijų gydymui

Prasidėjus šaltajam metų laikui ir gripo sezonui, padidėja sergamumas  gripu, COVID-19, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis bei antibiotikų suvartojimas. Todėl labai svarbu nepamiršti, kad:

  • antibiotikai gydo tik bakterijų sukeltas infekcijas;
  • gripo, COVID-19 ligos ir peršalimo antibiotikai neveikia;
  • antibiotikus gali paskirti tik gydytojas;
  • antibiotikus reikia vartoti taip, kaip nurodė gydytojas;
  • net jeigu pasijutote geriau, negalima nutraukti antibiotikų vartojimo.

Kiekvienas galime prisidėti prie antimikrobinio atsparumo mažinimo:

  • Prieš vartojant antibiotikus, būtina kreiptis į savo asmens sveikatos priežiūros įstaigą ir laikytis gydytojo rekomendacijų.
  • Vartoti tik gydytojo skirtus antibiotikus.
  • Nesidalyti antibiotikais su kitais žmonėmis.
  • Antibiotikus būtina vartoti teisingai ir tik tada, kai reikia. Visuomet būtina suvartoti visą gydytojo paskirtą antibiotikų kursą, net ir pasijutus geriau, nesustoti vartoti antibiotikų.
  • Nevartoti likučių, t. y. antibiotikų, likusių po praėjusio gydymo.
  • Laikytis asmens higienos rekomendacijų – nuolat plauti rankas, siekiant apsisaugoti nuo infekcijų.
  • Skiepai – veiksmingiausia apsauga nuo infekcinių ligų, todėl rekomenduojama pasiskiepyti ir tokiu būdu sumažinti riziką susirgti tam tikromis ligomis.
  • Būtina nepamiršti, kad antibiotikai yra veiksmingi tik gydant bakterijų sukeltas infekcijas, jie neveikia infekcijų, kurias sukelia virusai (pavyzdžiui, peršalimo ar gripo).
  • Prisiminti, kad antibiotikai negali apsaugoti nuo virusų plitimo iš žmogaus žmogui.
  • Nevartoti antibiotikų tuomet, kai žmogui jie nereikalingi.

Vartokime vaistus atsakingai!

Informaciją paruošė: visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Arūnė Eismontė

Informacijos šaltinis: https://nvsc.lrv.lt/

Nuotrauka: https://www.pixabay.com

Facebook
Twitter
LinkedIn