Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro specialistai primena, kad gegužės 10 d. visame pasaulyje minima tarptautinė Judėjimo sveikatos labui diena. Šios dienos minėjimo pradžią 2000 m. inicijavo Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), o nuo 2002 metų minėjimai organizuojami daugumoje pasaulio valstybių. PSO ragina įvairiais renginiais, mankštomis ir akcijomis skatinti piliečių fizinį aktyvumą, kaip vieną iš svarbiausių kovos su lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis priemonių. Daugelyje ekonomiškai išsivysčiusių ir dalyje sparčiai besivystančių pasaulio šalių šios ligos jau pasiekė epidemijos lygį. To priežastimi gali būti spartūs gyvenimo pokyčiai, susiję su sėdimu gyvenimo būdu tiek namuose, tiek darbe, nuolat mažėjančiu fiziniu aktyvumu, kurį ypač padidino pasaulinė pandemija, intensyviu informacinės ir komunikacinės technikos naudojimu darbe bei buityje, nesveika ir nesaikinga mityba bei didėjančiu antsvoriu ir nutukimu. Todėl visame ekonomiškai išsivysčiusiame pasaulyje mokslininkai bei medicinos praktikai aktyviai ieško efektyvių, paprastų ir nebrangių sveikatos išsaugojimo būdų. Mokslinių įrodymų tikrai pakanka tvirtinti, kad vienas iš patikimų lėtinių neinfekcinių susirgimų prevencijos būdų – fizinis aktyvumas.
Judėjimo sveikatos labui dienos minėjimas suteikia galimybę organizuoti plačią visuomenės informavimo kampaniją, pabrėžiant išskirtinę vidutinio ir didelio intensyvumo fizinio aktyvumo reikšmę daugelio lėtinių neinfekcinių ligų prevencijai.
PSO nurodo kelis svarbiausius tikslus, kurių siekiama minint Judėjimo sveikatos labui dieną vietiniu, nacionaliniu ir pasauliniu lygiu:
- Didinti gyventojų informuotumą apie fizinio aktyvumo naudą kryptingai vykdant lėtinių neinfekcinių ligų prevenciją.
- Skatinti sistemingai vykdyti nacionalines arba PSO fizinio aktyvumo rekomendacijas.
- Propaguoti fizinio aktyvumo naudą pateikiant konkrečių gerosios praktikos pavyzdžių ir jais aktyviai dalijantis.
- Nuolat didinti gyventojų, kurie aktyviai, nuolatos dalyvauja įvairiose fizinio aktyvumo veiklose, skaičių bei pateikti konkrečias fizinio aktyvumo rekomendacijas įvairioms socialinėms ir amžiaus grupėms (mokykloms, vietos bendruomenėms, darbdaviams, seniūnijoms, nevyriausybinėms organizacijoms ir pan.).
- Nuolat skatinti ir propaguoti sveiką gyvenseną, mėgėjų sportą ir bendrąjį fizinį aktyvumą, atkreipiant dėmesį į sveikatos problemas, ypač akcentuojant smurto, nervinės įtampos, socialinės izoliacijos, tabako ir alkoholio vartojimo, nesveikos mitybos įpročių prevenciją.
Kiekviena PSO valstybė narė savarankiškai nusprendžia, kiek laiko ir kaip paminėti šią dieną. Lietuvoje ši diena taip pat minima, kasmet organizuojant įvairiausius fizinio aktyvumo renginius bei akcijas. Svarbu, kad šie renginiai nebūtų vienkartiniai, proginiai, o fizinis aktyvumas būtų sistemingas, apgalvotas ir kryptingas, kad palaipsniui būtų formuojama teigiama visuomeninė nuomonė, kuriamos naujos „fiziškai aktyvios“ mados ir formuojami nauji sveikatai naudingi įpročiai.
Kviečiame sistemingai būti fiziškai aktyviais, atsižvelgiant į savo sveikatą. Susipažinkite su nemokamomis gegužės mėnesio veiklomis Klaipėdos mieste.
Nemokamų veiklų kalendorius čia:
Informaciją paruošė: visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Alina Bocman.
Informacinis šaltinis: http://www.smlpc.lt/
Nuotrauka: https://www.freepik.com/