Priminimas apie imunoprofilaktikos programos vykdymo svarbą

2020 m. prasidėjus COVID-19 pandemijai Pasaulio sveikatos organizacija (toliau PSO) įspėjo šalis, kad įprastinės imunoprofilaktikos programos vykdomos visose pasaulio šalyse negali būti stabdomos, kad nebūtų ribojamos galimybės paskiepyti vaikus. Koronavirusas, gyventojų vengimas lankytis gydymo įstaigose ir klaidingas įsitikinimas, kad medicinos pagalba šiuo metu sunkiai prieinama, lėmė ir sumenkusį planinės vakcinacijos mastą. Specialistai įspėja, kad tokia nerimą kelianti tendencija gali turėti rimtų pasekmių.

Daugelyje pasaulio šalių sutriko imunoprofilaktikos programų vykdymas, todėl kiekvienoje šalyje kyla reali grėsmė formuotis užkrečiamųjų ligų protrūkiams, atsirasti sunkiems užkrečiamųjų ligų atvejams, komplikacijoms. PSO duomenimis, šiuo metu pasaulyje užfiksuota du kartus daugiau susirgimų tymais, nei praėjusiais metais tuo pačiu laiku.

Vaikų profilaktinis skiepijimo kalendorius

Pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2018 m. rugpjūčio 29 d. įsakymu Nr. V-955 „Dėl Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendoriaus patvirtinimo“, naujagimiai, kūdikiai ir vaikai skiepijami valstybės lėšomis nuo 14 užkrečiamųjų ligų. Vaikus nemokamai galima paskiepyti nuo 14 infekcinių ligų: tuberkuliozės, hepatito B, kokliušo, difterijos, stabligės, poliomielito, pneumokokinės infekcijos, tymų, epideminio parotito, raudonukės, žmogaus papilomosviruso, Haemophilus influenzae, meningokokinės ir rotavirusinės infekcijų vakcinomis.

Statistika

Lietuvoje pandemijos laikotarpiu, 2020 – 2021 m. mažiau paskiepyta visų amžiaus grupių vaikų nuo 13 užkrečiamųjų ligų ir tik nuo meningokokinės B infekcijos kūdikiai buvo skiepijami aktyviau. Ženkliai nukrito tymų, raudonukės, epideminio parotito skiepijimo aprėptys tiek 2 metų, tiek 7 metų vaikų tarpe ir tesiekia 88.4%. Lietuvoje tik dvejose apskrityse – Anykščių ir Utenos skiepijimo aprėptys nuo tymų raudonukės, epideminio parotito siekia ≥ 95%, tačiau likusiose apskrityse ir savivaldybėse skiepijimo aprėptys nesiekia ir 90 %. Pandeminiu laikotarpiu (2020- 2021 m.) nuo tymų, raudonukės, epideminio parotito iš viso liko nepaskiepytų beveik 10.000 vaikų 2 m. ir 7 m. tarpe. 

Kadangi skiepijimo aprėptys nuo šių ligų nesiekia rekomenduojamų 95 proc., kyla reali grėsmė atsirasti tymų atvejams, kilti protrūkiams ne tik tarp vaikų, bet ir tarp suaugusiųjų.

Rizikos grupių asmenų skeipijimas

Ligonių kasos taip pat atkreipia dėmesį, kad rizikos grupėms priskiriami suaugusieji, apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu, yra nemokamai skiepijami nuo gripo, pneumokokinės infekcijos.

  • Nuo gripo skiepijami vyresni nei 65 metų žmonės ir bet kurio amžiaus sergantieji lėtinėmis ligomis (onkologinėmis, širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų, ir kt.), nėščios moterys, taip pat gyvenantieji globos ir slaugos įstaigose bei medicinos darbuotojai, kuriems tikimybė užsikrėsti gripu ypač padidėja bendraujant su sergančiais žmonėmis.
  • Pneumokoko vakcina skiepijami žmonės, įrašyti į rizikos grupių sąrašą, kurį įsakymu yra patvirtinęs sveikatos apsaugos ministras. Tai, pavyzdžiui, gali būti žmonės, sergantys onkologinėmis ligomis, širdies nepakankamumu ir kt.
  • Suaugusieji gali būti nemokamai skiepijami nuo stabligės ir difterijos. Pasak specialistų, revakcinacija (ankstesnio skiepijimo sustiprinimas) nuo šių ligų rekomenduojama kartą per 5–10 metų.
  • Prireikus suaugusieji gali būti nemokamai skiepijami nuo pasiutligės – įkandus bet kokiam gyvūnui, rekomenduojama kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigą, kur gydytojas, įvertinęs situaciją, skirs pasiutligės vakcinacijos kursą.

Primename, kad planinis skiepijimas nėra atidėtas, gydymo įstaigos ir toliau skiepija vaikus užtikrindamos pacientų srautų valdymą. Visais atvejais dėl skiepų reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Vakcinos yra saugios ir efektyvios – daugiau informacijos apie vakcinas, jų kūrimą, veiksmingumą, veikimą ir kt., galima rasti Europos skiepijimo informacijos portale čia.

Informaciją paruošė: visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Arūnė Eismontė

Informacijos šaltinis: https://nvsc.lrv.lt/ ir http://www.vlk.lt/

Nuotrauka: https://www.pixabay.com

Facebook
Twitter
LinkedIn